Одна з галузей ветеринарії, що недавно розвиваються, – це офтальмологія. У центрі ветеринарної допомоги «Елітвет» також є фахівець із захворювання очей – ветеринарний офтальмолог.
Як давно і вірно помічено очі – це дзеркало душі. Це самий «розмовляючий», який передає емоції, настрій, навіть наміри орган. Для людини переважну кількість інформації від навколишнього світу доносять саме вони очі. Нам важко уявити цей світ, не бачачи його. Тому ми обов’язково переносимо своє світовідчуття і на наших домашніх вихованців, переважно собак та кішок.
Тільки одне правило непорушно і є загальним для людини і тварин – ОЧІ ХВОРІЮТЬ ШВИДКО!!!!
Очі не терплять! Якщо собака чи кішка тримає півдня око закритим, зволікати не можна. Без допомоги лікаря-офтальмолога може статися, що очей не стане, і ніхто не в змозі буде допомогти.
Тому треба запам’ятати вкрай важливе правило – у разі виникнення тривожних симптомів:

  • різке помутніння ока
  • виражений примруж
  • почервоніння склери
  • рясні гнійні виділення, сльозотеча
  • якщо тварина тримає око закритим і турбується, коли ви пробуєте його відкрити

Звернення до лікаря-офтальмолога має бути негайним, хоча б протягом дня, максимум доби!

На практиці, офтальмологічні проблеми у домашніх тварин нерідке явище. За статистикою, захворювання очей у тварин за кількістю звернень до ветеринарних клінік займають почесне 5-7 місце після дерматологічних, урологічних та інших. Дуже високе місце для такої здавалося б «вузької» патології.

У багатьох порід собак і навіть кішок проблеми з очима як би запрограмовані з дитинства, тому що анатомічна будова, характерна для породи, робить очі вразливими. У собак це пекінеси, мопси, французькі бульдоги, у кішок – екзотична, перська та інші породи з короткою мордочкою (брахіоцефали) та з опуклими очима. Інша група ризику – породи з надмірною шкірою – шарпеї, чау-чау. Так само існує породна схильність до «важких» захворювань очей, обумовлених різними причинами, які не можна усунути, як правило, дефектом будь-якого гена. Сюди відносяться боксери, такси, сфінкси, пекінеси, німецькі вівчарки, коллі, йоркширські тер’єри та ін.

Окремо слід сказати про ушкодження очей, як правило, травматичного походження. Від них ніхто не застрахований. Як ми з вами вже знаємо – очі хворіють швидко! І навіть якщо вам здається, що травма була незначною і зовні все добре, краще показати пошкоджене око офтальмологу. Крім того, що очі хворіють швидко, вони ще хворіють приховано.

На перший погляд безневинно. Що ми ще повинні знати як люди, які взяли на себе відповідальність за живу істоту? Є таке поняття — сумлінна помилка. З цим боротимемося в галузі офтальмології.

Отже, сльозотеча… Багато хто промиває його чаєм — дійсно спочатку допомагає, тому що в чаї є дубильні речовини, які допомагають випаровувати зайву сльозу, та й самі механічні обробки теж сприяють зменшенню кількості сльози. Найчастіше власник спочатку турбується; – а чи нормально це? Але отримує заспокоєння при спілкуванні з іншими власниками, сусідами і т. д. — мовляв порода така — тектиме собі. Але! Звідки ми знаємо, чи справді проблема в тому, що сльозі незручно вчасно йти в нососльозний канал, якщо це «закурношена» порода. Сльозотеча ще й ознака болю в оці, ознака підвищеного внутрішньоочного тиску або подразнення рогівки. І наслідок — сліпота, що повільно наступає, від тиску, який лікують чаєм, або прогресуюче помутніння рогівки — як правило, необоротне…. і знову ж таки сліпота. Краще почути діагноз від офтальмолога і отримати рекомендації може бути про той же чай, ніж згаяти шанс зберегти вихованцю зір.

Так сказав аптекар… Ще одна часта проблема — травма ока, око закрите або примружене, можуть бути виділення. Власник іде до аптеки з надією, що поганого не порадять, чи щось намагається зробити сам. У результаті в більшості випадків радять очні краплі, що містять антибіотики (це добре) і стероїди (а це дуже погано) відразу. Зручно – один препарат вирішує кілька завдань і не треба капати сто крапель. Але! При травмі, як правило, цілісність рогівки порушена, і стероїди сприяють не загоєнню рогівки, а подальшому її руйнуванню, і дуже швидкому. Знімаючи біль, вони маскують симптоми, і око відкривається, блідне, зовні повертається до норми. Але паралельно цьому травма рогівки з ерозії стає виразкою, а з виразки діркою. Весь процес може тривати час менше доби. Тому такі препарати як макситрол, тобрадекс, гаразон, софрадекс НЕ МОЖНА застосовувати без огляду офтальмолога, особливо при травмі ока.

Офтальмологія на службі у терапевта. Варто зауважити, що симптоми деяких захворювань у початковій стадії, або захворювань хронічної течії з маловираженими симптомами, а також неврологічні проблеми можна побачити тільки при огляді очей. Наприклад, ознаки підвищеного артеріального тиску при захворюваннях нирок у кішок можна побачити на очному дні раніше за появу інших клінічних симптомів. Поява характерних змін райдужної оболонки або рогівки при інфекційному перитоніті кішок або лейкозі підтверджують діагноз, навіть якщо аналізи крові не показують його. При токсоплазмозі, чумі м’ясоїдних, лептоспірозі та деяких інших інфекційних захворюваннях – огляд очного дна та ока в цілому не лише допомагає у діагностиці, а й позначається на тактиці лікування, при виявленні офтальмосимптомів цих захворювань. У неврології огляд очного дна взагалі є обов’язковою складовою огляду.

З любов'ю до пацієнтів з повагою до клієнтів.