Що таке ендоскопія?

Ендоскопія – це велика область ветеринарної медицини, що дозволяє візуалізувати порожнисті органи тварин за допомогою введення в них інструментів, забезпечених оптичною та освітлювальною системами, а також проводити маніпуляції з діагностичною та лікувальною метою.

Ендоскопія дуже часто використовується для діагностики захворювань шлунково-кишкового тракту та респіраторних захворювань. Залежно від симптомів за допомогою ендоскопа можна оглядати горлянку, стравохід, шлунок, тонкий кишечник, товстий кишечник. При респіраторних захворюваннях ендоскоп дає змогу оглянути горло, трахею, бронхи. Під час дослідження можна отримати матеріал з органів ( зразки слизової оболонки для гістологічного дослідження, змиви для бактеріологічного та цитологічного дослідження, для визначення характеру захворювання).

Коли проводиться ендоскопія?

У випадках, коли аналізи крові, сечі, рентгенографія та ультразвукове дослідження не дають остаточної відповіді про причини хвороби. Після огляду просвіту шлунково-кишкового тракту та дихальних шляхів та виявлення змін слизової оболонки проводиться щипкова біопсія слизової оболонки для гістологічного дослідження (14 днів середній час гістологічного дослідження) яка в більшості випадків дає остаточний діагноз. При заковтуванні сторонніх тіл ендоскопічне видалення може бути альтернативою хірургічному видаленню.

Ендоскопія не рекомендована, коли необхідна біопсія (кишкового тракту, шлунка) через усі шари органу, вона також не ефективна, якщо стороннє тіло спустилося в кишечник.

Що можна виявити під час ендоскопічного дослідження?

Ендоскопія може виявити сторонні тіла у просвіті стравоходу, шлунка, початкових відділів кишечника, дихальних шляхів. Вона також використовується для виявлення змін слизової оболонки в досліджуваних органах.

Як проводиться ендоскопія?

Ендоскопія проводиться під загальним наркозом, як тільки пацієнт перебуває в несвідомому стані та інтубований (у дихальні шляхи введена трубка для проведення вентиляції легень та відмежування дихальних шляхів від шлункового вмісту). Починають проведення процедури. Кінець ендоскопа розміщується у початковому відділі досліджуваного органу. Оператор використовує окуляр для безпечного просування ендоскопа у просвіті органу (стравохід, шлунок, дихальні шляхи). Повітря часто використовується для роздування шлунка та кишечника для кращої візуалізації та детального огляду слизової оболонки. Як тільки виявляються сторонні тіла або патологічні зміни слизової оболонки, через спеціальний канал вводяться необхідні інструменти (для вилучення сторонніх тіл або взяття біопсії) за допомогою окуляра та маніпулювання робочою частиною ендоскопа з патологічно зміненої слизової оболонки спеціальними щипцями отримують. Після закінчення процедури надлишкове повітря видаляється зі шлунково-кишкового тракту і видаляють ендоскоп. Матеріал, отриманий при дослідженні, надається до лабораторії для дослідження, результати можуть бути отримані протягом 5-21 днів.

Ендоскопічне дослідження може тривати від 1 до 2 годин.

Чи відчуває біль та дискомфорт тварина під час ендоскопічного дослідження?

Ні. Бо процедура проводиться під загальним наркозом. Біль відсутній і після процедури, оскільки немає розрізу.

Наскільки потрібна анестезія під час проведення ендоскопії?

Загальна анестезія є необхідною для виконання ендоскопії. Щоб викликати втрату свідомості, повний контроль болю і м’язову релаксацію. Зазвичай перед проведенням процедури пацієнт отримує премедикацію з седативними та болезаспокійливими препаратами для отримання легкої седації, а за тим внутрішньовенний наркоз препаратами короткої дії, щоб успішно провести інтубацію трахеї та проведення процедури.

Хірург травматолог ЦВД Елітвет Сергій Ткаченко