Отруєння у собак – гостре захворювання, яке виникає внаслідок несприятливого впливу на організм тварини різних видів токсинів або хвороботворних мікроорганізмів. Це досить поширена недуга, що характеризується сильною інтоксикацією організму тварини, внаслідок якої нерідко виникають серйозні ускладнення. Розглянемо, як розпізнати отруєння, симптоми та лікування критичного стану, а також яку допомогу можна надати вашому улюбленому вихованцю.

Етіологія отруєнь.

Варто зауважити, що інтоксикація організму тварини може проходити двома шляхами:

1.Харчовим способом – при попаданні в стравохід отрути, недоброякісного корму, миючих, хімічних засобів або лікарських препаратів. Сильне харчове отруєння токсинами може виникнути й у тому випадку, якщо тварина злизала з шерсті токсичну речовину;
2.Нехарчовим способом – при укусі комах, змій, при проникненні отрути через покриви шкіри. Вдихання отруйних випарів, перебування тварини в кімнаті, що не провітрюється, де йде ремонт, також може призвести до інтоксикації організму.

Дуже часто винуватцем отруєння домашнього вихованця є сам господар, який:

  • погано стежить за твариною під час прогулянки, дозволяючи їй збирати з землі їжу. Господарям варто взяти на замітку, що збирати їжу з землі і копатися у смітті буде лише той собака, якого вдома недогодовують або неправильно годують (виснаження організму, нестача мінеральних речовин та вітамінів);
  • не піклується про правильне зберігання корму
  • не прибирає лікарських препаратів, хімічних чи миючих засобів;
  • неправильно організовує раціон харчування хижака, даючи йому надто багато м’ясних продуктів. У цьому випадку у домашнього вихованця розвивається білкова інтоксикація організму.

Але, на жаль, останнім часом все більше собак у нашому місті стають жертвами навмисних отруєнь, відомо, що більшість собак досить нерозбірливі в їжі, в порівнянні з іншими домашніми тваринами, (наприклад кішками), собаки часто гризуть предмети, що трапляються у них на шляху і їдять усе, що їм дають. Під час прогулянки ваш вихованець може натрапити на отруєний шматок м’яса або ковбаси, підкинутий жорстокими догхантерами.

Симптоми отруєння.

Отруєння собаки, як правило, випадковий процес: з’їдений шматок, злизана калюжка, спілкування з отруєним щуром або укус отруйної змії. Оскільки спрогнозувати цей процес неможливо, то для власника важливо знати основні симптоми та вміти надати першу допомогу до візиту до лікаря.

Симптоми залежать від того, чим тварина отруїлася. Найпоширеніші симптоми – це:

  • слабкість,
  • тремтіння,
  • багате слиновиділення,
  • блювота,
  • рідкий стілець(пронос),
  • судоми,
  • прискорене поверхневе дихання,
  • пригнічений стан або, навпаки, перезбудження.

Зазвичай симптоми отруєння у собак виникають швидко та стрімко посилюються.
При отруєнні конкретними отрутами можуть проявлятися специфічні симптоми, наприклад, при отруєнні щурою отрутою пронос буде з кров’ю, у собаки підвищиться температура, а слизові оболонки збліднуть. Спостерігається і тахікардія, тварина стогне. При отруєнні ізоніазидом виявляються такі симптоми як:

у тварини плутається свідомість, вона може почати безладно бігати, при цьому її хитає, вона втрачає орієнтацію. Також виникає блювота, сонливість, з пащі з’являється піна, часто кривава, виникає пригнічення дихання, тривалі судоми, кома. Прояви критичного стану при неправильному раціоні

Існує ряд симптомів, характерні при білковому отруєнні, причиною якого є м’ясні продукти, що містять у великій кількості м’язовий білок: м’ясо, м’ясо куряче і так далі. Власникам тварин необхідно пам’ятати, що раціон хижака повинен включати не тільки м’язовий білок, а й субпродукти, які містять велику кількість вуглеводів. У раціоні харчування домашнього вихованця обов’язково мають бути вуглеводи, хоча б у малих кількостях. Симптоми білкової інтоксикації менш специфічні. Вони виявляються у собак через тижні (пов’язане із накопиченням в організмі білка) і не доставляють тварині особливого дискомфорту.

Часто зустрічаються симптоми:

  • сеча собаки має вкрай неприємний запах;
  • колір сечі набуває специфічного відтінку;
  • може з’явитися локальне облисіння. Цей симптом здебільшого з’являється на хвості, може перейти по хребту на морду;
  • при вичісуванні можна помітити лущення шкірних покривів;
  • шерсть собаки тьмяніє і стає дуже жорсткою;
  • тварина часто свербить і не набирає у вазі.

Не помітити отруєння у свого вихованця практично неможливо, але важливо правильно визначити причину прояву тих чи інших ознак цього тяжкого стану

Перша допомога при отруєнні собаки.

Якщо ви помітили, що ваш вихованець підібрав щось під час прогулянки, дістався погано захованих або ненавмисно залишених лікарських препаратів і миючих засобів, то найпершою допомогою має стати видалення отрути з організму. При харчовому отруєнні необхідно викликати блювання: соляним розчином (їдальня ложка солі на склянку теплої води) або розвівши перекис водню 1:1. Після цього потрібно терміново звернутися до лікаря. В умовах клініки лікар запровадить антидоти, відбере необхідні аналізи, призначить комплексну терапію, що допоможе зберегти життя вашому вихованцю.

Профілактика.

Як профілактика отруєнь потрібно виробити у собаки звичку, що не можна приймати їжу з рук незнайомих людей та піднімати ласощі із землі. Вигулювати тварину краще на короткому повідку, і важливо стежити за тим, як вона поводиться.

Якщо ваш вихованець не піддається вихованню, і все одно намагається щось підібрати під час прогулянки, слід його вигулювати в наморднику. Собаку потрібно годувати їжею, наповненою необхідними вітамінами та мінералами, тоді тварина не відчуватиме почуття голоду і не підбиратиме заборонену для нього їжу.

Ординатор ЦВД «Елітвет»
Різник А.