Ветеринарна стоматологія – це область ветеринарії, основними напрямками якої є профілактика, діагностика та лікування захворювань і розладів ротової порожнини, щелепно-лицевої ділянки та пов’язаних з нею структур. Основними пацієнтами стоматолога є тварини в яких наявні наступні симптоми:
- Відсутність випадання тимчасових зубів;
- Поганий запах з ротовоїпорожніни;
- Зламані або знебарвлені зуби;
- Зміни в харчовій поведінці;
- Потирання морди лапою;
- Салівація;
- Кровотеча з ротової порожнини;
- Нездатність або небажання відкривати або закривати рот;
- Втрата ваги.
Всі зазначені стани, зазвичай, виявляються на первинному огляді у терапевта. Після проведення ним діагностичних маніпуляцій, пацієнту у разі необхідності, рекомендується подальший огляд стоматолога і призначення симптоматичного лікування.
При огляді стоматологом визначається схема діагностики та лікування, а далі пацієнт направляється до анестезіолога для отримання допуску до анестезії. Це дає змогу стоматологу визначитися з датою санації ротової порожнини.
- Основними інструментами стоматолога у маніпуляціях з санації є:
- Ультразвуковий скелер;
- Бор – машина;
- Набір боріві і щіток (див. малюнок 1)
- Мінеральна паста;
- Малий хірургічний набір;
- Набір елеваторів (див. малюнок 2,3)
- Дентальний рентген:
– Плівка з баком проявлення;
– Самопроявлювальна плівка (див. малюнок 4)
-Візіограф.



Санація ротової порожнини включає цілий комплекс заходів, націлених на повне оздоровлення зубів, ясен і всіх навколишніх тканин.
В санацію ротової порожнини входить:
- Зняття зубного каменю ультразвуковим скелером;
- Огляд зубів зондом (див. малюнок 5,10) і заповнення стоматологічної карти;
- Полірування зубів мінеральною пастою.


Якщо при огляді зондом виявляють фуркацію, резорбцію, глибоку кишеню перидонту та мобільність зубів, то обов’язково проводять рентгенологічне дослідження зубів з ураженнями та приймають рішення, разом з власниками тварини, про лікування.

Якщо при огляді стоматолог не виявив всі вище зазначені серйозні патологічні стани у пацієнта, але в нього є наявні зубні відкладення, зі згоди власників, застосовується ультразвукове чищення зубів.
- При ультразвуковому чищенні зубів потрібно дотримуватись даних правил:
- Не застосовувати тваринам до 7 місяців що б не було опіку пульпи;
- Перед використанням перевіряти довженну насадки (див. малюнок 7);
- Направляти насадку ультразвукового скелера паралельно зубу (див. малюнок 6)
- Не чистіть зуб довше 3 секуд, щоб не перегрівати емаль;
- Тварина повинна бути інтубована.
Для перевірки довжени насадки ультразвукового скелера потрібно помістити насадку на Varios Tip Card (див. малюнок 7) і в залежності від результату виконати наступні дії:
- зелена: зносу немає – насадка в порядку, немає необхідності заміни насадки;
- жовта: знос 1 мм – насадка сточена, рекомендується замінити насадку;
- червона: знос 2 мм – насадка повністю зношена, необхідна заміна насадки.

Часто при ультразвукової чистки зубів у дрібних пород собак виявляється пародонтит. Це захворювання, при якому відзначається запалення навколишніх тканин зуба. Але вся серйозність даної патології полягає в тому, що при цьому стані можливе опускання ясен (див. малюнок 8) і втрата кісткової тканини (див. малюнок 9).
При виявленні даної патології проводиться рентгенографія, і в залежності від результатів, проводиться лікування: екстракція, ушивання ясен, підсадка Колапан-Л або кісткова пластика.
Часто на прийомі у кішок діагностуемо хронічний гінгівостоматит (див. малюнок 10). Це імунно опосередковане захворювання при якому імунні клітини організму атакують свої власні тканини ясен, коріння зубів. Захворювання характеризується: запаленням ясен і кровотеча з ясен. Причиною даної хвороби може бути: каліцевіроз, імунодефіцит, лейкоз або реакція на бактерії зубного нальоту. З даною патологією при проведені рентген діагностики часта діагностуєтеся резорбція коренів (див. малюнок 11).



При первиному огляді важливо пам’ятати, що зуби змінюються в період з 5 до 10 місяців. Якщо тимчасові зуби не випали то потрібно провести рентген діагностика для деференціації зубів «постійних від тимчасових» і виключення гіминації зуба(Див. малюнок 12,13) далі проводиться екстракція.



ЦВД “Елітвет”
Нелюбов А. Ю.