Виворіт та випадання матки — це зміщення матки у формі вивертання стінки рогу (інвагінація) або повний виворіт із випаданням її назовні.

Це захворювання є ускладненням пологів. Основними причинами є атонія матки, великоплідність, насильницьке вилучення плодів, тривала та надмірна дія тонізуючих лікарських засобів, розслаблення зв’язкового апарату. Найчастіше зустрічається ця патологія у старих тварин. Насправді часто випадання матки викликається швидким вилученням плоду, особливо в сухих пологах. При повному випаданні матки із зовнішніх статевих органів виступає кругла або грушоподібна маса, яка в окремих випадках опускається до скакального суглоба. При повному випадінні, зі статевої щілини виступає кругла трубка, що роздвоює на кінцях, з характерними вдавлюваннями периферичних кінців рогів. Матка при випадінні в перші години має яскраво-рожевий або червоний колір. У міру розвитку застійних явищ поверхня, що випала, стає синьою і навіть темно-сірою. Слизова оболонка набрякає, легко травмується, кровоточить, а при висиханні тріскається. Через деякий час у матці з’являються ознаки запалення, йде некроз слизової оболонки. Якщо не вчасно звернутися до ветеринарного лікаря, то тварину можна втратити.

Випадання 2-х рогів матки у кішки
Випадання одного рога матки у 13-річної кішки
Кішка, 13 років, після операції, у даному випадку було ухвалено рішення про видалення матки (стерилізація).

Лікування. Матку вправляють після проведеної лапаротомії, а зміцнюють на місці – підшиванням до черевної стінки кількома стібками. Після випадання матки у тварин розвивається післяпологовий ендометрит, який необхідно буде інтенсивно та комплексно лікувати.

У тих випадках коли матка, що випала, сильно пошкоджена, забруднена або піддана некрозу, то вправляти її марно, а іноді навіть небезпечно для життя тварини. У цих випадках проводиться операція видалення матки (стерилізація).

Лікар офтальмолог ЦВД «Елітвет»
Кошара Є.В.