Ознаки дихального розладу:

незвичайні звуки (хрипи)

  • незвичайна поза, неспокій, неможливість лягти
  • блідість або синювате забарвлення ясен і губ
  • дуже часте дихання або затруднене дихання, з видимим зусиллям на вдиху або видиху
  • для котів: дихання з відкритим ротом

Можна навіть сказати, що якщо кішка дихає з відкритим ротом, вона має серйозні проблеми.

Виняток становлять товсті коти, які можуть дозволити собі подихати відкритим ротом після довгих ігор. Хоча, надто

товстого кота, звичайно, не можна назвати абсолютно здоровим.

Організм сухопутних тварин не вміє створювати запаси кисню, тому якщо виникає якесь серйозне порушення дихання, брак кисню може дуже швидко стати життєзагрозним. Отже, якщо тварина має якісь проблеми з диханням, не можна відкладати візит до лікаря. Якщо ж стан тварини погіршується, задишка посилюється, губи та ясна стають синюватими або фіолетовими – потрібна екстрена допомога, рахунок може йти на хвилини.

Чим допомогти вдома?

Кішці необхідно забезпечити спокій, не створювати додаткових навантажень на дихальну систему (життєво важливо не хвилювати кішку, це може бути дуже небезпечно!). У жодному разі не потрібно намагатися вкласти кішку, напоїти водою – це може бути небезпечно. Не потрібно застосовувати жодних препаратів, що стимулюють дихання – здебільшого це не просто безглуздо, а може й завдати шкоди. Потрібно якнайшвидше і акуратніше доставити тварину до лікаря.

При наданні першої допомоги пацієнтові із утрудненим диханням основне завдання – забезпечити організм киснем. Іноді для цього достатньо помістити тварину в кисневу камеру або дати подихати киснем за допомогою маски, іноді потрібне термінове хірургічне втручання або штучна вентиляція легень. Одночасно з наданням першої допомоги лікар проводитиме діагностику, і подальші його дії залежатимуть від того, яку причину порушення дихання він виявить.

Якщо порушена прохідність дихальних шляхів – повітря не надходить до легень або надходить у недостатній кількості.

Перешкодою для проходження повітря може бути сторонній предмет у верхніх дихальних шляхах (шматок їжі або рослини), травма верхніх дихальних шляхів (наприклад, при укусі), набряк тканин шиї. Щоб надати допомогу пацієнтові з порушенням прохідності верхніх дихальних шляхів, необхідно швидко забезпечити їх прохідність видалити стороннє тіло, зняти набряк протизапальними препаратами. В екстреній ситуації може знадобитися інтубація трахеї (лікар проведе в трахею трубочку через рот), або встановлення трахеостоми (у цьому випадку трубочку проведуть у трахею з поверхні шиї, нижче за «перегороджену» ділянку). Ці процедури проводять під наркозом.

Якщо уражені легені, порушується газообмін, і кров не насичується киснем.

Причинами проблем з легенями можуть бути їх забій при травмі, запалення легень (пневмонія), набряк легень. У кішок задишка може розвинутися на тлі застарілої нелікованої бронхіальної астми кішок. У таких пацієнтів, як правило, часто дихання, що потребує великих зусиль.

Необхідно пам’ятати і про те, що кішки теж можуть страждати на хвороби серця. Ці захворювання характерні для британських кішок та сфінксів. В цьому випадку вихідна проблема не в легенях, а в тому, що серце не здатне адекватно прокачувати кров судинами, через це розвивається застій крові в судинах легень, і рідина просочується в тканину легень.

Всім пацієнтам з патологією легень, як правило, потрібна госпіталізація, інтенсивне лікування, іноді протягом кількох діб, а у важких випадках – штучна вентиляція легень.

Причиною утрудненого дихання можуть бути порушення в області грудної клітки, наприклад, серйозні переломи ребер, накопичення рідини або повітря в грудній порожнині. Щоб допомогти такому пацієнту, потрібно швидко усунути причину захворювання. Наприклад, у кішки, що впала з великої висоти, дуже часто виявляється вільне повітря у грудній порожнині. Він проникає в грудну порожнину з травмованих легень і здавлює їх, утруднюючи вдих. У такій ситуації лікар повинен видалити повітря із грудної порожнини через прокол грудної стінки. Іноді потрібна установка дренажу-спеціальної трубки, по якій можна видаляти повітря, що накопичилося. Як правило, таким пацієнтам також необхідно перебувати у стаціонарі під наглядом.

Звичайно те, що ми описали, є лише малою частиною великої кількості причин, що викликають порушення дихання у наших вихованців. Важливо пам’ятати, що кішки – це тварини з дуже вразливою дихальною системою . Можна цілком правомірно сказати, що легені кішок – їхнє слабке місце, запас міцності дихальної системи кішок дуже невеликий. Тому до будь-яких порушень дихання у кішок потрібно ставитися дуже серйозно.

Немає жодного захворювання, що викликає задишку, яке можна було б вилікувати в домашніх умовах.

Будьте уважні!

З любов’ю до пацієнтів – з повагою до клієнтів!!!

Лікар кардіолог ЦВД «Елітвет»
Сененкова Ю.В.