
Відрізнити нормальні виділення із піхви від ненормальних дуже важко. Також важко ідентифікувати джерело виділення.
Серед виділень розрізняють: нормальні (фізіологічні) та ненормальні (патологічні).
Нормальні виділення – під час вагітності, пологів та післяпологовий період. Якщо ви впевнені, що кішка знаходиться в одному з цих станів, панікувати не варто, але звернутися до клініки потрібно обов’язково.
Ненормальні виділення – їх причиною можуть бути пухлина піхви, ендометрит, вагініт, вестибуліт (запалення напередодні піхви), піометра.
Розглянемо найбільш поширене захворювання серед нестерилізованих кішок у віці 3-8 років (почастішали випадки захворювання і у молодих кішок) – піометр.
Піометра – скупчення гною в порожнині матки.
Розрізняють відкриту та закриту форму піометри:
- При відкритій формі шийка матки розкрита і гнійний вміст виділяється зі статевої петлі (кремового, рожевого або коричневого кольору).
- При закритій формі вагінальні виділення відсутні. Гній накопичується в порожнині матки та призводить до інтоксикації (отруєння організму), розриву матки, перитоніту (запалення очеревини) та смерті.
Так як кішки є дуже “охайними” тваринами, то виділення можна і не помітити. Тому кожному власнику необхідно знати перші клінічні ознаки:
- кішка часто вилизує промежину (кожні 5-15 хвилин)
- стає млявою, апатичною, апетит знижується
- підвищується спрага та збільшується кількість сечовипускання
- можливе підвищення температури тіла
- можливе збільшення об’єму живота.
Перше, що має зробити власник, — звернутися до ветеринарного лікаря за своєчасною та кваліфікованою допомогою.
Ветеринарному лікарю часто для постановки діагнозу достатньо зібрати анамнез і оглянути тварину, іноді роблять ширше обстеження, що включають: рентгенографію, УЗД, аналізи крові.
Якщо клінічний стан кішки викликає занепокоєння, лікар стабілізує його за допомогою інфузійної терапії, призначить антибіотикотерапію, хірургічне втручання (при консервативному (медикаментозному) лікуванні можливий повторний розвиток захворювання).
Як правило, при своєчасному зверненні до клініки тварина вдається врятувати.
Основною профілактикою піометрів є стерилізація.
Рідше трапляється вагініт – запалення піхви. Його основні симптоми:
- вилизування промежини
- виділення з піхви.
Іноді такі кішки приваблюють котів і можна подумати, що у кішки тічка.
Поява одного з цих симптомів має насторожити власника, оскільки, якщо своєчасно не розпочати лікування бактеріальна інфекція може поширитися, викликаючи цистит, ендометрит та піометр.
Ендометрит – запалення ендометрію, слизової оболонки матки. Розрізняють: гострий та хронічний ендометрит.
Гострий ендометрит. Кішка апатична, апетит знижений, відзначається лихоманка та виділення з піхви.
При тяжкому інфікуванні та несвоєчасному лікуванні тварина гине.
Хронічний ендометрит. Зазвичай кішка почувається добре, у неї вчасно настає тічка, але запліднення не відбувається або відзначається загибель під час вагітності. Лікування: стабілізація стану, антибіотикотерапія
При виникненні вище перерахованих симптомів не слід займатися самолікуванням, оскільки дані хвороби (піометра, ендометрит, ускладнений вагініт та багато інших) можуть призвести до смерті.
У профілактичних цілях бажано відвідувати ветеринарні установи для проходження планового огляду, вакцинації, а також перед в’язкою та після течки (через 4 – 6 тижнів).