Стерилізація кішок (кастрація кішок) — це операція, спрямована на припинення функції розмноження тварини, що, у свою чергу, природно призводить до зняття статевої поведінки.
Найчастіше на цій операції наполягають власники кішок, які втомилися від постійних «концертів», агресивної поведінки, специфічного «котячого» запаху.

Періоди, коли кішка готова до зачаття потомства (тічки) у домашніх тварин наступають набагато частіше, ніж у їх диких родичів. Це штучним подовженням світлового дня, комфортними умовами життя, які пробуджують потужний інстинкт розмноження.
Якщо у молодих кішок тічка відбувається 2-3 рази на рік, то з віком цей процес може відбуватися щомісяця.
Ще один аспект, який потрібно враховувати, ухвалюючи рішення про стерилізацію кішки – здоров’я, а також якість життя кішок.
«Порожні» тічки, які не закінчуються зачаттям потомства, шкодять психологічному стану кішок, які перебувають під постійним пресингом незадоволеного бажання. Ще один
негативний аспект вимушеного «утримання» кішок — порушення їхнього гормонального тла, яке може стати «спусковим гачком» для патологічних новоутворень — пухлин та кіст, викликати запальні реакції.
З погляду термінів, ідеальний варіант – стерилізація кішок відразу після досягнення статевого дозрівання, віком 8-9 місяців, до початку течок. У цьому віці кішки добре переносять наркоз, швидше відновлюються після операції, під час якої видаляються лише яєчники. Для дорослих кішок рекомендується не лише видалення яєчників, а й матки, оскільки ризик розвитку гнійного запалення у ній значно підвищується.
Практично єдина альтернатива видаленню яєчників – хімічні контрацептиви. На жаль, цей метод не можна назвати нешкідливим для котів. Їх постійний прийом викликає гнійне запалення матки (піометра), несе велике навантаження на організм кішок і порушує гормональний баланс кішок.
Перш ніж ухвалити рішення про стерилізацію кішки, зважте всі позитивні та негативні сторони цієї процедури.
Серед переваг стерилізації кішок:
Операція благотворно позначається на психологічному стані кішок після стерилізації, вони стають спокійнішими, умиротворенішими, знімається навантаження щомісячного стресу під час течки.
Проведення ранньої стерилізації кішки дозволяє на чверть знизити ризик виникнення пухлин молочних залоз, які здебільшого виявляються злоякісними. Окрім цього стерилізація кішок – це профілактика гнійного запалення матки, яке може призвести до найважчих наслідків аж до смерті.
Гуманність по відношенню до майбутнього потомства кішки, адже для безпородних кошенят досить складно знайти новий будинок та добрі руки. У цій ситуації краще запобігти їх появі, а також захистити життя та здоров’я своєї улюблениці. Найефективніше це вирішує стерилізація кішок, будь-який великий мегаполіс — небезпечний для тварин, які легко можуть втекти з квартири під час тічки.
Негативні аспекти стерилізації кішок:
Для того, щоб зупинити репродуктивні функції організму кішок, проводиться порожнинна операція під загальною анестезією. Навіть виконувана у професійній клініці процедура несе анестезіологічний ризик і може бути не перенесена твариною.
Стерилізація кішки може спричинити збільшення маси тіла через підвищений апетит. Щоб кішка не набрала зайву вагу, просто переведіть її на дієтичне харчування, обмежуйте калорійність корму, уникайте перегодовування.
Вирішувати питання, чи потрібна стерилізація, мають самі господарі кішок, питання про допустимість такого втручання в життя тварин залишається відкритим і сьогодні, а стерилізація кішок має як послідовників, так і супротивників. Зважившись на цю процедуру, власники кішок повинні пам’ятати, що результат операції та відновлення після неї залежить від професіоналізму хірурга, якості обладнання ветеринарної клініки.
Кітка після стерилізації
Після того, як кішку стерилізували, слід простежити за її харчуванням. Ми рекомендуємо зменшити щоденну норму кішки та постаратися уникати висококалорійної їжі.
Ціна стерилізації кішки складається з наступних процедур: огляд лікаря, денний стаціонар, підготовка кішки до стерилізації, сама стерилізація, медикаменти, наркоз, витратні матеріали (скальпель, шприци, вікрил, пелюшки, тампони, операційне поле, внутрішньовенний катетер та ін.), догляд за кішкою після операції у стаціонарі.