Ми вже звикли до того, що практично кожен кіт, який не є племінним виробником, а просто домашнім улюбленцем, кастрований. І ставимося до цього не так емоційно, не шкодуємо бідну тварину, що вона позбавлена “найдорожчого та найважливішого органу у тварини”. Але з підозрою ставимося до слів, що собака теж краще каструвати, якщо вона не несе племінну цінність і не затребувана господарями собак “слабкої статі”.

За статистикою причин евтаназії тварин найбільша кількість звернень до ветеринарних лікарів із проханням про евтаназію – агресивна поведінка собак. Причому очевидна агресія до людини. Одна з причин агресії Вашого улюбленого собаки – саме гормональні проблеми, пов’язані з порушенням фізіології статевого циклу як у собак, так і в сук. Найчастіше агресію можна придушити кастрацією кобеля чи стерилізацією суки.

Пси досягають статевої зрілості трохи пізніше сук, в середньому, до 9 місяців. Але багато пород собак не виявляють статевого потягу і до року. Але коли пес стає статевозрілим – починається сама «веселість» для господарів. Почувши тічну суку за два квартали від себе під час прогулянки собака запросто може втекти, ігноруючи всі заклики господаря. І не варто його в цьому звинувачувати – поклик природи важливіший. Часто, заблукавши, собака може тинятися кілька тижнів, а може й зовсім не повернутися додому. Каструвавши собаки, Ви вирішите цю проблему.

Існує ще така проблема некастрованих собак, як погані звички. Одна з них – застрибувати на господарів і робити фрикції, імітуючи рухи при в’язці. Погодьтеся, не дуже приємно раптом відчути на собі тушку якогось ротвейлера чи добермана, навіть найулюбленішого, який вибрав Вас як об’єкт своїх «сексуальних уподобань». Вирішення проблеми очевидне – собака доведеться каструвати.

Звичайно ж, всі описані складнощі актуальні, якщо ви не плануєте використовувати свою тварину з племінною метою. Забезпечивши нормальне статеве життя своєму кобелю Ви, звичайно ж, уникнете цих проблем.

Найчастіше в’язка для кобеля не тільки небажана, а й заборонена або взагалі протипоказана. Наприклад, існують хвороби, при яких племінне розведення тварин заборонено категорично (дисплазія кульшового суглоба). У цьому випадку у багатьох країнах кастрація не тільки бажана, а й приписана Законом. В Україні, щоправда, Закон не вимагає кастрації у цих випадках, але існуючі правила правильної селекції порід наказують каструвати кобеля.

Кастрація крипторху
Важливий момент – кастрація собак-крипторхів. Іноді трапляється так, що яєчко не опускається в мошонку, а залишається в черевній порожнині (крипторхізм). Це дуже серйозну загрозу для здоров’я собаки, бо для нормального функціонування яєчка і придатка сім’яника потрібна температура, відмінна від температури тіла собаки. Саме тому насінники розташовуються в мошонці, тим самим забезпечується температура на 1-2 градуси нижче, ніж температура всього тіла.
У кобелів-крипторхів яєчко продовжує функціонувати та «жити», але при цьому виникає серйозна загроза розвитку онкологічних захворювань сім’яника (сіменома). Тому у випадку з крипторхами ідеальний вихід – видалення яєчка, що не опустилося. Операція проводиться через розріз на животі, насінник витягується з пахвинної області та видаляється. Другий, сім’яник, що опустився в мошонку, можна не видаляти, якщо планується племінне розведення собаки. При цьому в’язати сук кобель може і з одним насінником. Але є дані, що крипторхізм – хвороба генетично обумовлена, що передається у спадок. Тому у випадку з крипторхом ми радили б задуматися про питання подальшого застосування такого собаки як виробника.

І, нарешті, про позитивні сторони кастрації собаки, крім тих, що описані вище. Доведено, що кастровані тварини живуть довше за некастровані. На термін життя собаки дуже сильно впливають стрес-фактори, і незадоволений статевий інстинкт – один із цих факторів, причому, мабуть, найвагоміший. Тому, ухваливши рішення про кастрацію, Ви не тільки уникнете безлічі проблем, але й трішки продовжите життя своєму улюбленцю.
Також слід зазначити, що серед кастрованих кобелів дуже рідко зустрічається гіперплазія простати (вікове збільшення передміхурової залози, що спричиняє суттєве погіршення якості життя тварини).

Процедура кастрації
Сама процедура кастрації кобеля дуже проста, ненабагато складніша, ніж кастрація кота. Обидва насінники, як правило, видаляються через один розріз у мошонці, рана зашивається. Шви знімають на 7-10 день після проведення операції з кастрації собаки.
Якихось серйозних ускладнень не виникає.