Рентгенографія — це метод діагностики, що базується на отриманні зображень органів і тканин на спеціальній плівці. Це можливо тому, що, проходячи через тіло тварини, рентгенівські промені затримуються нерівномірно. Найбільше рентгенівських променів проходить через порожнини, заповнені повітрям – легені, трахею, шлунково-кишковий тракт при газоутворенні. Найменше – через щільні тканини кісток. Ці різні за щільністю структури видно на рентгенівському знімку.
Ветеринарні фахівці ЦВД «Елітвет» у щоденній лікарській практиці використовують різні методики отримання рентгенівських знімків. Ми досліджуємо опорно-руховий апарат тварини, стан різних органів грудної та черевної порожнини.
За допомогою рентгенівського дослідження лікар може визначити причину кишкової непрохідності, присутність стороннього тіла в шлунково-кишковому тракті, виявляються щільні утворення в сечовому міхурі, проводиться оцінка силуету серця та легкість легень та багато іншого.

ПОКАЗАННЯ ДЛЯ РЕНТГЕНУ:

  • При пошкодженні кісток рентгенівський знімок просто необхідний! За допомогою його можна дізнатися не тільки, можна побачити тріщину або перелом кістки. При переломах зі зміщенням з’ясувати чи не утворилося уламків. (а це значно полегшить процес лікування, проведення операції, якщо вона потрібна).
  • При захворюваннях суглобів  які можуть бути вроджені або набуті протягом життя вихованця. Такими

захворюваннями можуть бути: артрит, артроз, синовіт, розтягування та вивихи, дисплазія тазових та колінних суглобів (вроджене захворювання). При вроджених захворюваннях суглобів тварини не допускаються до розведення.

  • При виявленні новоутворень і метастазуванні. І вже з огляду на ступінь ураження призначається відповідне лікування. Рентген дозволяє переконатися, що лікування допомогло, і більше метастазів в організмі немає. Або ж, навпаки, побачити, що лікування не допомогло.
  • При захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Тварина довго не спорожнює свій кишечник, стала млявою. Тоді ветлікар відправляє пацієнта на рентген, щоб підтвердити або спростувати підозру на непрохідність кишечника. При підозрі на заворот шлунка, сторонньому тілі в шлунково-кишковому тракті або інвагінації.
  • При захворюваннях серця. Рентген дозволяє краще зрозуміти, що саме не так з серцем. Визначити межі серця. Після рентгена призначають УЗД серця, щоб зібрати якнайбільше «інформації» про патологію.

Навіщо потрібно робити кілька проекцій?

Отримання зображення цікавої області в декількох проекціях – це не забаганка лікаря-рентгенолога і не гонитва за грошима! Вся справа в тому, що рентгенографічний знімок – це плоске зображення тривимірного об’єкта, тіні від органів і тканин можуть накладатися один на одного і створювати хибне уявлення про стан органів та локалізації патологічного процесу.

При плановому рентгенологічному дослідженні бажано наявність двох господарів тварини для виконання знімка.

У деяких випадках для отримання якісного знімку неспокійної тварини потрібна седація (застосування заспокійливих препаратів). Деякі знімки, наприклад, для встановлення ступеня дисплазії суглобів, обов’язково виконуються під анестезією для отримання об’єктивного результату.

Ассистент ЦВД «Елітвет»
Нелюбов Андрій