
Панкреатит – запалення підшлункової залози. Підшлункова залоза виконує дві основні функції – вироблення травних ферментів і вироблення гормонів що надходять безпосередньо в кров.
Фактори які призводять до розвитку панкреатиту:
- жирна їжа;
- різка зміна раціону у тварин середнього і старшого віку;
- надмірна вага;
- захворювання що супроводжуються підвищенням рівня жирів у крові (гіпертиреоз, цукровий діабет);
- у багатьох випадках, особливо у кішок, причина панкреатиту залишається нез’ясованою;
- породами, схильними до панкреатиту, вважаються
той-пуделі, йоркширські тер’єри, кокер-спанієлі, коллі, боксери, а також сіамські кішки.
Перебіг хвороби
При гострому панкреатиті симптоми зазвичай більш виражені, розвиваються, як правило, раптово, і зміни в підшлунковій залозі зазвичай повністю оборотні. При хронічному панкреатиті, навпаки, симптоми розвиватися поступово, але зміни в підшлункової залози пов’язані з заміщенням її рубцевої тканиною і тому є незворотними.
Панкреатит супроводжується активацією власних травних ферментів підшлункової залози, попаданням в кров високоактивних ферментів. Така особливість протікання запалення даного органу обумовлює тяжкість стану пацієнтів, які страждають важкими формами панкреатиту. Важка форма характеризується утворенням кіст і абсцесів підшлункової залози.
Симптоми
Власники тварин з панкреатитом часто скаржаться на багаторазову блювоту у тварини, недавній прийом жирної їжі або зміну дієти. У тварини виявляється болючість при промацуванні живота, діарея зневоднення, депресія, у важких випадках – шок.
Діагностика
Для діагностики панкреатиту треба враховувати симптоми захворювання, дані клінічного і біохімічного аналізу крові, результати УЗД і / або рентгена черевної порожнини. Оскільки неускладнений панкреатит лікується терапевтично, а його симптоми схожі з симптомами непрохідності кишечника, головна діагностична завдання, яке вирішує лікар – це виняток патології, що вимагає екстреного хірургічного втручання.
Лікування
На сьогоднішній день не створено препаратів, які дозволяють специфічно боротися із запаленням в підшлунковій залозі.
Головною метою лікування панкреатиту є попередження його ускладнень або боротьба з ними:
- Інфузійна терапія (крапельниці) для усунення зневоднення і електролітних порушень;
- Знеболювання;
- Інгібування кислоти шлункового соку при блювоті;
- Протиблювотні препарати (церукал, Серенія);
- Контроль рівня глюкози в крові;
- Антибіотики – за показаннями, при наявності або високої вірогідності бактеріальної інфекції.
Харчування
Доведено, що потрапляння їжі в шлунково-кишковий тракт не провокує погіршення перебігу панкреатиту, і навпаки, раніше початок ентерального харчування покращує виживаність пацієнтів, знижує терміни госпіталізації та ризик ускладнень.
Якщо неприборкана блювота триватиме довше, ніж 1-2 доби, і природне харчування через рот буде неможливо, розглядається питання про встановлення зонда в тонкий відділ кишечника для ентерального харчування (переважно), або про початок парентерального (внутрішньовенного) харчування.
Основним орієнтиром при вирішенні питання про перехід від зондового або парентерального харчування до природному харчуванню є відсутність блювоти, засвоєння спочатку води, а потім і рідкої їжі.
Наслідки панкреатиту та подальше лікування
Гострий панкреатит частіше протікає в легкій формі, повністю зворотнім і подальшого лікування не вимагає. При розвитку хронічного панкреатиту головні компоненти в лікуванні – дієта (особливо при підвищеному рівні ліпідів у крові). Значні хронічні зміни в підшлунковій залозі внаслідок її запалення можуть призводити до недостатності її екзокринної функції або цукрового діабету, при яких застосовується специфічне лікування.
Лікар-інтерн
Нелюбов Андрій