Інфекційний або герпесвірусний ринотрахеїт у кішок – одне з найбільш підступних захворювань домашніх тварин. Багато власників вважають цю недугу чимось на кшталт застуди людини – почхає, покашляє та одужає. Але насправді вірусний ринотрахеїт кішок набагато небезпечніший за звичайну застуду.

Збудник ринотрахеїту – вірус котячого герпесу FHV-1. Для людей і собак герпес котячих не становить небезпеки, а ось від хворих кішок до здорових улюблениц FHV-1 передається дуже легко. Кішці навіть не обов’язково контактувати з носієм: інфекційний ринотрахеїт кішок передається повітрям, через взуття та одяг власника, переноситься комахами. FHV-1 залишається активним у зовнішньому середовищі, поки підтримується вологість, а тому може утримуватись на траві, у ґрунті, у калюжах тощо. Хворі вихованці виділяють вірус із усіма рідинами – слиною, калом, сечею, сльозами, насіннєвою рідиною, молоком. Іноді ринотрахеїт у кішок нічим не видає себе, але при цьому улюблениця все життя є носієм та джерелом інфекції, тобто становить небезпеку для здорових тварин. У групі ризику кошенята, тварини з низьким імунітетом, хронічно хворі вихованці. Погане харчування, стреси, переохолодження та особливо скупчений вміст збільшують ступінь ризику.

Якщо у вихованця сильний імунітет, можливий прихований перебіг хвороби: легке нездужання, тимчасова відмова від їжі, незначні виділення з носика та/або очей. Але в більшості випадків інфекційний ринотрахеїт кішок протікає гостро. Хвороба починається з чхання, підвищення температури та пригнічення стану. Приблизно через три доби самопочуття вихованця стрімко погіршується – як правило, саме на цьому етапі власники помічають явні симптоми ринотрахеїту у кішок:

  • кашель, нестримне чхання;
  • витікання з очей та носика, від прозорих до гнійних;
  • слизові запалені та набряклі;
  • дихання відкритим ротом, задишка, слинотеча;
  • носові свисти/хрипи під час дихання;
  • температура ≈ 40°C;
  • помутніння рогівки через численні виразки;
  • дрібні виразки на верхній стороні язика;
  • слизова блювота після нападу кашлю;
  • загальна млявість, апатія, небажання рухатися;
  • через болі в горлі кішці важко ковтати воду та їжу, що призводить до зміни поведінки: кішка сидить біля миски, але не намагається їсти або їсть, але ковтає явно насилу, нахиляючи на бік голову, дивно вигинаючи шию. /li>

Протікає в гострій формі, вірусний ринотрахеїт кішок нерідко призводить до розвитку бронхіту або пневмонії. Якщо вірус вражає нервову систему, з’являються такі ознаки: м’язове тремтіння, посмикування кінцівок, скована хода. При затяжному ураженні шлунково-кишкового тракту розвивається атонія кишечника, і, як наслідок – хронічні запори. Можливі вторинні інфекції, оскільки імунітет значно знижений. Хвороба може перетікати у хронічну форму: роками з носа

вихованця виділяється рідина, зазвичай прозора, іноді власник помічає напади чхання, запалення носоглотки. Без лікування ринотрахеїт може спровокувати розвиток котячої лейкемії або вірусного імунодефіциту кішок – два смертельно небезпечні захворювання.

Для діагностики цього захворювання коту необхідне повне обстеження:

1.    Загальний огляд;

2.   Клінічний аналіз крові;

3. Проведення експрес тестів на герпесвіруси кішок.

Усі ці дослідження Ви можете провести в ЦВД «Елітвет». А також отримати комплексне лікування.
Схема лікування ринотрахеїту у кішок включає призначення антибіотиків, імуномодуляторів, протизапальних, жарознижувальних та відхаркувальних засобів. Показані вітаміни, місцева обробка (краплі для очей та носа, мазі чи аерозолі для ротової порожнини). Курс лікування мінімум тиждень, навіть за значного поліпшення самопочуття. Як правило, прогноз є сприятливим. Серед кішок, які страждають на хронічні недуги, смертність досягає 15%. А ось для маленьких кошенят ринотрахеїт вкрай небезпечний – гинуть цілі посліди, навіть коли лікування розпочато вчасно.

Профілактика: вчасно проведена вакцинація!

Нагадуємо, що перша вакцинація кошеня проводиться в 8-ти тижневому віці з ревакцинацією через 21-24 дні (ОБОВ’ЯЗКОВО!). Надалі вакцинацію повторюють 1 раз на рік!

Асистент ветеринарного лікаря
Пальчук Ксенія