
Електротравма — ураження організму електричним струмом, що нерідко призводить до смерті.
Найпоширенішою причиною електротравми у тварин є перекушування ними електричних проводів. Найчастіше жертвами стають молоді тварини – цуценята і кошенята люблять «пробувати на зуб» зовсім непридатні для цього предмети.
Удари блискавки призводять до ураження прямим струмом з високою напругою, однак це дуже рідкісна
причина електротравм у дрібних домашніх тварин.
Електричний струм напругою 220 або 127 В впливає насамперед на центральну нервову систему, паралізує дихання, серцеву діяльність. У разі короткого замикання можливі опіки.
Симптоми можуть змінюватись в залежності від тяжкості елетроравми. Найчастіше це сліди опіків, у тому числі у ротовій порожнині, втрата свідомості, судоми.
Легке та середнє ураження характеризується пригніченням та порушенням координації.
При важкому ураженні тварина впадає в кому (ніби глибоко спить), дихання стає уривчастим і нерівномірним, а пульс майже не проявляється (дуже рідкісний). У деяких випадках ознаки життя практично відсутнє повністю. Також проявляється підвищений внутрішньочерепний тиск у болючій реакції на постукування або натискання на череп.
У більшості випадків при електротравмі в першу чергу уражаються серцево-судинна дихальна та нервова системи, а також шкірний покрив.
Серце: удар струму викликає порушення ритму або зупинку серця.
Легені: електричний струм безпосередньо не пошкоджує легені, проте може викликати зупинку дихання (якщо струмом уражений дихальний центр у головному мозку або грудні м’язи, відповідальні за дихання). Крім цього, після електротравми часто розвивається нейрогенний набряк легень.
Нервова система: непритомність, судоми, гіпоксія мозку, парез або параліч.
Шкіра: опіки різного ступеня важкості. При цьому тяжкість опіку шкіри не можна використовувати для оцінки ступеня пошкодження тканин, що знаходяться нижче, при ураженні струмом з низькою напругою.

Перша допомога при ударі електричним струмом!!!
- Припинити надходження струму( Висмикнути шнур з розетки, забрати у тварини провід).
При наданні допомоги важливо пам’ятати про власну небезпеку! Для цього потрібно використовувати непровідний струм предмет (наприклад суху дерев’яну палицю). Якщо таким чином звільнити тварину неможливо, необхідно відтягнути тварину від джерела струму за шерсть. При цьому за
тварину не можна брати голими руками. Необхідно одягнути гумові рукавички, обмотавши руки сухим одягом або вставши на ізолюючий предмет, наприклад на автомобільну шину, дошку, сухі ганчірки.
При наданні допомоги тварині, яка постраждала від впливу електричного струму напругою понад 1000 В, необхідно попередньо одягнути гумове взуття, рукавички.
• Переконатися у прохідності дихальних шляхів: відкрити тварині рота, витягнути язик.
• Перевірити, чи є дихання (по руху грудної клітки) і пульсу (пульс у тварин найпростіше знайти на внутрішній поверхні стегна) у тварини.
• ТЕРМІНОВО доставити тварину до ветеринарного лікаря. Тільки в умовах клініки можливе надання адекватної допомоги.

Як профілактувати та захистити тварину?
Для того, щоб зробити свій будинок безпечним для цуценя або кошеня, необхідно ізолювати всі шнури від електроприладів. Для цього їх ховають під килимове покриття, заклеюють скотчем, або ж обробляють неприємною гіркою речовиною. Якщо ви залишаєте вихованця одного будинку, слідкуйте за тим, щоб усі прилади були вимкнені від електромережі.
Забороняйте вихованцю грати і гризти дроти, відволікайте його іншими іграми. Електротравма смертельно небезпечна для маленької тварини, тому докладіть максимум зусиль, щоб ваш вихованець не міг постраждати.
Лікар-інтерн
Збарах Єлизавета