
Піроплазмоз(Бабезіоз) є внутрішньоклітинним паразитарним захворюванням, що викликається найпростішими, які передаються собакам через укуси кліщів. Переносниками даного паразита є кліщі пологів Dermacentor та Rhipicephalus. Хворобу можна спостерігати у собак будь-якої породи та віку. Піроплазмоз – це хвороба сезонного характеру. Найбільш активні кліщі в теплу пору року навесні (з піком захворювання у квітні) та восени (вересень). Окремі випадки захворювань зустрічаються в літній та зимовий періоди. Захворювання поширене повсюдно.
Інкубаційний період сягає від 5-7 днів до 2-3 тижнів.
Ознаки та форми паразитарного захворювання
Клінічні ознаки: Загальна слабкість, відсутність апетиту, підвищена температура (до 41°С). У зв’язку з гемолізом (розпадом) еритроцитів через розмноження у яких паразитів спостерігаються характерні ознаки анемії (блідість слизових оболонок). Після декількох днів захворювання розвивається гемоглобінурія (сеча стає темно-червоною). Можливі порушення нервової, дихальної та травної систем. Діагностику захворювання проводять шляхом мікроскопії мазка та виявлення бабезій в еритроцитах тварини, кров у даному випадку беруть або з вени тварини, або з вуха.

Лікування
Лікування бабезіозу засноване на введенні тварини специфічного препарату від гемопаразитів (піростоп, дімінакел, азидин) та подальшої інфузійної терапії протягом декількох днів для усунення інтоксикації в організмі, стимуляції його відновлення. За наявності супутніх патологій нирок чи печінки їх лікують за відповідними протоколами. Тяжко хворим пацієнтам, у яких розвинулася тяжка анемія (гематокрит менше 20%), роблять переливання або цільної крові, або її продуктів (плазма, еритроцитарна маса).
Прогноз захворювання залежить від різних причин: ступінь тяжкості захворювання, вік пацієнта та імунна відповідь організму до збудника.
Без своєчасного лікування смертність серед собак від піроплазмозу сягає приблизно 98%.
Профілактика
* своєчасна та регулярна обробка тварин краплями на холку;
* інсектоакарицидні нашийники;
* Огляд тварини після кожної прогулянки. Особливо звертайте увагу на область пахв, живіт, пах. Часто кліщі залазять під нашийники чи одяг тварин.
Що робити, якщо Ви зняли кліща
Якщо ви зняли з собаки одного або кількох кліщів, то протягом найближчих 10 днів вам необхідно стежити за самопочуттям вихованця. При появі однієї або кількох ознак хвороби необхідно звернутися за допомогою до ветеринарної клініки.
Пам’ятайте, обробками ви не тільки захистите вашого улюбленця від кліщів, але ще й проведете профілактику блошиної інвазії, а разом з нею і профілактику глистової інвазії, що передається від бліх, і алергічного дерматиту. Систематичні обробки краплями на загривку або постійне носіння спеціального нашийника також убереже вашого вихованця від укусів комарів, які передають таке небезпечне захворювання як дирофіляріоз.