Онкологічні захворювання — одна з найпоширеніших груп хвороб, як у людини, так і у домашніх тварин. Кількість хворих зростає з кожним роком, особливо жахлива статистика раку.

Якоюсь мірою це пояснюється «дорослішанням» популяції собак та котів. Все більше і більше домашніх тварин доживає до похилого віку завдяки хорошим умовам утримання та годівлі, прогресу в діагностиці та лікуванні хвороб тварин, і, звичайно, турботі власників. У більшості випадків пухлини виявляються у наших собак і кішок у віці 10-14 років. А ось, що стосується раку, то ні для кого не секрет, що він з кожним роком «молодшає», вражаючи все більшу

кількість тварин. І в даному випадку середній вік пацієнтів становить 8-12 років.

Чому так багато наших вихованців гине від онкологічних захворювань? Виходить, що ми з вами переносимо свої світовідчуття на наших тваринах і, як і в медицині, проблема, як це часто буває, криється в людському факторі. Через неуважність, лінощі або зайнятість, незнання найпростіших методів профілактики і тривожних симптомів хвороб, боязні діагнозу і відсутності віри в успіх ми щодня наражаємо на небезпеку і своє здоров’я, і ​​здоров’я наших «братів менших». В результаті ми маємо пізнє звернення до лікаря, здебільшого на ІІІ – ІV стадії онкологічного захворювання.

Запам’ятайте! Кінцевий результат лікування багато в чому залежить від ранньої діагностики. Чим раніше ви звернетеся до фахівців — тим вища ймовірність повного лікування, тим більше шансів перемогти хворобу!

Найвірнішим засобом збереження життя хворій тварині є раннє звернення до лікаря. Це актуально як за злоякісних, так і за доброякісних новоутворень і ось чому:

Пухлина може досягати гігантських розмірів. Добре, якщо вона росте зовні, у зовнішнє середовище. Згодом вона починає порушувати звичайний для тварини спосіб життя і завдавати йому одні неприємності.

Пухлина внутрішніх органів. Вона вже стає небезпечною для життя. Порожнини організму та порожнинні органи (кишковик, сечовий міхур та ін.) – це обмежені простори. Деякі з них, наприклад, черевна порожнина, здатні дещо збільшитися за рахунок розтягування м’язів черевної стінки, а інші, наприклад, грудна клітка або черепна коробка обмежені твердими кістками. І тоді пухлина повністю перекриває просвіт органу або починає стискати життєво важливі органи, порушуючи їх функції та структуру. Наприклад, менінгіома чинить сильний тиск на тканину головного мозку. Пухлини стравоходу, кишечника перекривають просвіт органу, внаслідок чого утруднений прийом та проходження їжі. Іноді навіть крихітний шматочок їжі не може пройти травним трактом, що призводить до хронічної постійної блювоти.

При злоякісних пухлинах зрештою розвивається сепсис (зараження крові), що виникає внаслідок падіння рівня імунного захисту організму. Відбувається отруєння організму токсичними продуктами розпаду пухлини. Наприклад, пухлина молочної залози на 3 – 4 стадії, покритися виразками, через процес розпаду пухлини, утворюються абсцеси (порожнини з гноєм), які розкриваються, гнояться і кровоточать. Внаслідок чого виявляється токсична дія на організм в цілому.

Розвиваються вторинні захворювання та порушення обміну речовин через гормональну активність пухлин (інсуліноми, аденокарциноми щитовидної залози тощо).

Злоякісні пухлини проростають у життєво важливі органи, судини, нервові стовбури, порушуючи чи повністю припиняючи їхню роботу. Наприклад, плоскоклітинна карцинома в роті, яка поширена у кішок, може проростати в кістки черепа, у результаті виникають патологічно переломи кісток.
І, зрештою, групи пухлинних клітин, що поширюються по організму, в процесі метастазування злоякісної пухлини можуть викликати тромбоемболію (закупорку артерій).

Як же виявити початок онкологічного захворювання?

Найчастіше зробити це самостійно, без допомоги фахівця, важко. Але кожен власник повинен уважно спостерігати за самопочуттям свого вихованця, робити це постійно. Вас повинні насторожити такі симптоми: посилення слабкості, стомлюваність, зміни у поведінці, порушення апетиту, втрата ваги; вам може здатися, що тварина періодично, раптово відчуває хворобливі відчуття, але це відбувається постійно і швидко проходить кровотеча (навіть виділення краплі крові) з ясен, носа, статевих органів, блювання або стілець з прожилками крові, кров у сечі довго не гояться, кровоточить і рана, що гноиться, кульгання незрозумілого вам походження, особливо у собак великих порід якісь вузлики або припухлості (одна або кілька) на тілі у тварини (на шкірі або під шкірою) зміна симетрії тіла тварини. Наприклад, у собаки один бік «випирає» більше, ніж інший, права половина мордочки більше, ніж ліва і т.д.

Всі ці ознаки є абсолютними свідченнями звернення до лікаря.

Ну, а найнадійніший спосіб вчасно розпізнати будь-яку хворобу – це диспансеризація. Регулярні профілактичні огляди собак і котів (хоча б 1-2 рази на рік) дозволяють своєчасно виявити патологію, що передує розвитку злоякісного процесу та лікувати її, тим самим запобігаючи розвитку раку. Періодична диспансеризація дозволяє на ранніх стадіях виявити пухлину, перш ніж вона почне надавати згубну дію на органи та організм в цілому, і провести ефективне лікування з мінімальним ризиком та відсутністю побічних ефектів.

Отже, кожному з нас слід розуміти, що диспансеризація — це спосіб правильної турботи про здоров’я наших вихованців.

На даний момент ветеринарні онкологи вдало справляються з низкою онкологічних захворювань, виявлених на ранніх стадіях. Розроблено протоколи хіміотерапії. Дуже важливо правильно діагностувати різновид пухлини.

Лікар-онколог ЦВП «Елітвет»
Корнишук Ксенія