У насінниках кобелів у переважній кількості випадків і приблизно з однаковою частотою розвиваються три види пухлин: лейдигома, сертоліома та семінома. У поодиноких випадках, у сім’яниках можуть відзначатися такі утворення як гемангіома, гранульозоклітинна пухлина, тератома, саркома, ембріональна карцинома, гонадобластома, лімфома та слизоутворююча аденокарцинома мережі сім’яників. У багатьох випадках (до 40%), новоутворення насінників мають змішаний характер.

Серед факторів здатних вплинути на ймовірність розвитку пухлини виділяють: крипторхізм, вік, порода та вплив карциногенів. Крипторхізм з пахвинним або черевним розташуванням схиляє до розвитку сертоліом і

Семіном, і ніяк не впливає на ймовірність розвитку лейдигом. Пухлини насінників частіше відзначаються в правому насіннику, ймовірно це пов’язано з тим, що саме правий насінник частіше не опускається в мошонку. Середній вік розвитку пухлин сім’яників собак становить 10 років. У крипторхів пухлина частіше розвивається у віці від 6 до 10 років, у решти кобелів – після 10 років. Пухлини сім’яників віком до 6 років розвиваються дуже рідко. Відзначено схильність до новоутворень сім’яників у таких порід як боксер, німецька вівчарка, афганська хорт, шелті, коллі та мальтезі.

Більшість первинних новоутворень насінників характеризуються локальним зростанням і слабкою схильністю до метастазування. Регіональне або віддалене метастазування при сертоліомі або семиномі відмічено у менш ніж 15% випадків, при лейдигомі цей відсоток значно нижчий. Місцями формування метастазів можуть бути регіонарні лімфовузли, печінка, легені, селезінка, надниркові залози, підшлункова залоза, шкіра, очі, ЦНС.

Новоутворення насінників у собак здатні викликати дисбаланс статевих гормонів. Порядку половини собак із сертоліомами виявляють ознаки надмірної продукції естрогенів, при цьому можуть відзначатися ознаки фемінізації – двостороння симетрична алопеція, гіперпігментація шкіри, стоншення епідермісу, гінекомастія, галакторея, привабливість для інших псів, атрофія препуція та протилежного насінника, супресія кісткового мозку. Ознаки фемінізації частіше відзначаються при новоутвореннях насінників розташованих поза мошонкою при крипторхізм.

Новоутворення насінників у пітбуля, 13 років. Успішно прооперовано.

При лейдигомі можлива підвищена продукція тестостерону, яка може супроводжуватися простатомегалією, гіперплазією гепатоїдних залоз та проміжною грижею.

Клінічні ознаки новоутворень насінників можуть бути пов’язані зі зростанням первинної пухлини, наявністю метастазів. Іноді, приводом звернення є проблеми фертильності у породних тварин. Приблизний діагноз встановлюється при пальпації збільшеного насінника, при цьому часто відзначається атрофія протилежного насінника.

При підозрі на новоутворення насінника проводиться ретельна ректальна пальпація для оцінки простати та регіональних лімфовузлів.

При локалізації насінників у черевній порожнині (абдомінальний крипіторхізм), неоціненну допомогу може надати ультразвукове дослідження. Всі три види новоутворень мають зовнішні макроскопічні відмінності, проте для встановлення остаточного діагнозу, все потрібне патоморфологічне дослідження.

У собак з ознаками дисбалансу статевих гормонів корисно проводити вимірювання співвідношення рівня естрадіолу та тестостерону. Важливо пам’ятати, що не у всіх собак з ознаками фемінізації відзначається абсолютне підвищення рівня естрадіолу, і ознаки можуть бути пов’язані зі зміною співвідношення андрогенів до естрогенів.

Стадування пухлини зазвичай включає загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, аналіз сечі, УЗД черевної порожнини та рентгенографія грудної порожнини. Остаточний діагноз встановлюється при гісптопатологічному дослідженні пухлини.

Диференціальний діагноз

  • Перекрут насінневого канатика
  • Травма насінника та насінневого канатика
  • Орхіт та епідедиміт
  • Сперматоцеле
  • Грижа або новоутворення мошонки

Лікування

Метод вибору – двостороннє видалення сім’яників із захопленням більшої частини насінневого канатика. Перевага до повної кастрації полягає в тому, що у половині випадків пухлина вражає обидва насінники, і лише 12% вдається клінічно розрізнити новоутворення у протилежному насіннику. У тварини цінної у племінному розведенні – ймовірно видалення лише одного насінника, з наступним періодичним моніторингом. У тварин з неопущеним насінником пухлина витягується або з пахвинної області або з черевної порожнини, при черевному розташуванні також під час операції проводиться візуальна оцінка регіональних лімфовузлів і при необхідності проводиться забір зразків для гістологічного дослідження.

Прогнози найчастіше сприятливі, за відсутності метастазів та ознак тяжкої мієлосупресії.

У собак з ознаками супресії кісткового мозку – прогнози від обережних до несприятливих, через значний відсоток ускладнень на тлі нейтропенії та тромбоцитопенії (схильність до кровотечі та розвитку вторинної інфекції). При виявленні ознак тяжкої мієлосупресії (виражена апластична анемія) – прогнози несприятливі.

З любов’ю до пацієнтів – з повагою до клієнтів.

Лікар-онколог ЦВП «Елітвет»
Корнишук Ксенія