Ліпомою називається доброякісна пухлина, сформована з жирової тканини. На сьогоднішній день причини виникнення досі не виявлені. Припускають, що винна генетична схильність і пряма спадковість, несприятливі чинники довкілля та інша «екологія». У будь-якому випадку ніякої користі від ліпоми немає. Є чимало випадків, коли, здавалося б, невинна жировик у собаки перероджується у фібросаркому.

Види ліпом у кішок.

Існують різні види ліпом. Пухлина завжди складається з лімфоїдної тканини, що сильно розрослася. Так як лімфовузли та лімфоїдна тканина знаходиться по всьому тілу, то ліпома може виникнути практично скрізь. Розташування ліпоми впливає на її розвиток, лікування та прогноз.

Багатополюсна ліпома зазвичай складається з численних лімфовузлів і може вражати декілька органів. Зазвичай захворювання супроводжує лейкемії та має дуже несприятливий прогноз.

Медіастинальна ліпома також асоціюється із лейкемією. Зазвичай хвороба вражає вилочкову залозу і лімфовузли, що відносяться до неї.

Аліментарна ліпома вражає травний тракт та навколишні лімфовузли. Вона найменше пов’язана з лейкемією.

Лікування будь-якого виду ліпом повинне поводитися з обережністю, якщо кішка хвора на лейкемію.

Симптоми. Симптоми кішок зазвичай більш яскраво виражені, ніж у собак. Якщо собаки здаються здоровими, крім опухлих лімфовузлів, то кішок різко погіршується стан здоров’я.

Симптоми захворювання залежать від розташування ліпоми. У кішок з аліментарною формою захворювання з’являється блювання, діарея, вони втрачають апетит та вагу, погіршується якість вовни. У кішок з медіастинальною формою ліпоми виникають проблеми з диханням і накопичується рідина в легенях. Якщо ліпома розвивається у нирці, то кішка споживає більше рідини та частіше мочиться. Якщо ліпома знаходиться в носі, то у кішки набрякає мордочка, і йдуть виділення з носа. Якщо кішка хвора на лейкемію, то у неї бліді слизові оболонки.

Діагностика. Діагностувати захворювання допомагають різні обстеження та аналізи. Звичайний медичний огляд виявляє пухлини лімфовузлів та шлунково-кишкового тракту. Пухлини інших внутрішніх органів діагностуються з урахуванням рентгена чи ультразвукового дослідження. Аналіз на наявність вірусу лейкемії або імунодефіциту допоможе виявити позитивну реакцію на одне із цих захворювань, які збільшують ймовірність виникнення ліпоми. Також проводиться біохімічний та загальний аналіз крові та біопсія.

Лікування ліпоми. Липому зазвичай лікують за допомогою хіміотерапії. Якщо пухлина локалізована і доступна, то можна застосовувати опромінення і видалення її хірургічним шляхом.

Прогноз. Шанси на одужання та виживання у кішок з ліпомою залежать від розташування пухлини, від того, наскільки рано вона була виявлена, чи є у кішки вірус лейкемії чи імунодефіциту та інших факторів.

Як правило, близько 70% кішок показують хороший результат при такому лікуванні. У середньому тривалість життя вони збільшиться на 4-6 місяців. У 30-40% кішок відбувається повна ремісія і вони можуть пожити від 2 років і довше.

Ліпома у собак.

Частими носіями такої напасті є собаки похилого віку із зайвою вагою. Порушений обмін речовин та схильність на генетичному рівні нерідко призводять до цієї недуги. Найчастіше жировики зустрічаються у таких порід собак: лабрадор-ретрівер, доберман-пінчер, цвергшнауцер. Як правило, жировики з’являються в ділянці очеревини, грудної клітки, на кінцівках. Рідше вони утворюються у сфері внутрішніх органів: легень, печінки, молочних залоз, серце, на органах шлунково-кишкового тракту. Зустрічаються

множинні міжм’язові утворення (ліпоматоз). Забрати такі утворення досить складно.

Дуже важливо розуміти різницю між доброякісною ліпомою та злоякісною ліпосаркомою. Злоякісні жировики характеризуються швидким зростанням без обмежень, вражаючи ділянку за очеревиною, а також м’язи кінцівок. Для конкретного аналізу та проведення клінічного дослідження собаку необхідно показати фахівцеві.

Щоб дізнатися про вид освіти, застосовують процедуру біопсії. Яка проводиться у ЦВД «Елітвет». У ліпому вводиться голка, беруться зразок на дослідження. Можна проводити ультразвукове дослідження, рентген.

Ліпоми у собак лікуються лише хірургічним методом. Метастаз від них не виникає, після видалення не виростають на тому самому місці.

При ліпом у підшкірній клітковині, небезпеки зазвичай не виникає. Якщо вона не шкодить загальному стану собаки, то можна її і не видаляти.

При проведенні операції видалення потрібно відокремити саму липому від інших тканин, що її оточують. Сама ліпома зазвичай не кровоточить. Після того, як її видалено, порожнина зашивається.

Надалі не потрібно ніякої специфічної терапії, крім післяопераційної.

З любов’ю до пацієнтів – з повагою до клієнтів!!!

Лікар-онколог ЦВП «Елітвет»
Корнишук Ксенія