Заліза третього повіка є додатковою слізною залозою, що огинає ніжку Т-образного хряща третього повіка. Вона, як правило, розташовується медіовентрикулярно до очного яблука і не видно, хоча активно бере участь у зволоженні очного яблука. За певних умов ця залоза може збільшуватися в об’ємі і випадати, тобто з’являтися між рогівкою та третім повіком у вигляді округлої припухлості. З іншого боку, ця припухлість може бути наслідком новоутворення слізної залози або хряща третього повіка.

Випадання слізної залози у собак.
Випадання слізної залози у собак.

Випадання слізної залози зазвичай зустрічається у молодих собак брахіцефальних порід з пухкою підшкірною жировою клітковиною, таких як американські бульдоги, шарпеї, чау-чау, канне-корсо.
Що стосується різних онкологічних захворювань, то вони зустрічаються частіше у літніх тварин і не мають вираженої породної схильності.
Причинами випадання слізної залози третього повіка є слабкість зв’язок, що утримують її в нормальному положенні, вивернення основи хряща третього повіка, новоутворення слізної залози (аденома).
Несподіване випадання збільшеної залози третього повіка між краєм третього повіка та рогівкою у молодих собак трапляється досить часто. З’являється у вигляді періодично або постійно округлого, що постійно з’являється інтенсивно рожевої припухлості діаметром до 10-15 мм. У внутрішньому кутку ока. Неоплазії (пухлини) слізної залози та хряща третього повіка зустрічаються порівняно рідко.
Лікування даної патології тільки хірургічне, має бути спрямоване на фіксацію слізної залози, що випала, є кілька варіантів фіксації слізної залози. Мета операції зберегти слізну залозу, повернути її на колишнє місце та запобігти її повторному випаданню. Операція походить під

загальною анестезією, проте глибокого наркозу для цього не потрібно.
Видалення залози чи хряща третього повіка проводять лише крайньому разі (за наявності новоутворень), т.к. після видалення залози велика ймовірність розвитку синдрому сухого ока, пігментозного кератиту і, як наслідок, втрата зору та болючі відчуття у пацієнта.
У післяопераційному періоді показано застосування антибіотикосодержащих, протизапальних крапель протягом 7-10 днів.

Методи операцій із підшивання слізної залози 3-го повіка.
Методи операцій із підшивання слізної залози та 3-го повіка.

Ветлікар-офтальмолог ЦВД “Елітвет”
Кошара Є.В.