Сітківка є унікальним органом зі складною будовою та функціональністю, що забезпечує візуальне сприйняття навколишнього світу у собак та котів. Так як патології ока не рідко мають зв’язок з різними соматичними захворюваннями у тварин, необхідно враховувати можливості первинної діагностики патології та, відповідно,

прогнозу. До таких захворювань органу зору належить відшарування сітківки.

У нормі сітківка ока щільно прилягає до нижчих шарів, пігментного епітелію та хоріоїди. Такий стан обумовлено за рахунок тиску з боку склоподібного тіла, що на неї давить, яке утримує сітківку у фізіологічному положенні. До шару, що підлягає, сітківка кріпиться щільно лише в декількох місцях: вздовж зубчастої лінії і біля зорового нерва. На інших ділянках з’єднання обумовлюється тільки за рахунок м’якого придавлювання склоподібного тіла, що, відповідно, дозволяє зробити висновок, що ймовірність розвитку відшарування в цих місцях є найвищою.

При відшаруванні сітківки ока у тварин зір знижується до повної сліпоти, а запущених випадках відшарування сітківки призводить до загибелі ока. Тому дана патологія є екстреним станом і потребує негайного звернення до ветеринарного лікаря – офтальмолога.

Дане захворювання ока зустрічається як у собак, так і у кішок, але нерідко має різні причини. Так, наприклад, для кішок найбільш характерна гіпертензивна ретинопатія як з тотального, так і локального відшарування сітківки ексудативного характеру.

Найчастіше до відшарування сітківки у собак та котів можуть призвести такі фактори та патології.

  1.  Вроджені аномалії розвитку, такі як дисплазія сітківки, аномалія очей коллі.
  2.  Травма ока, що призводить до розриву сітківки та геморагій.
  3.  Запальні процеси, що призводять до накопичення ексудату або крові в субретинальному просторі.
  4.  Дегенерація та дисплазія склоподібного тіла.
  5.  Новоутворення заднього сегмента ока, а в тому числі судинної оболонки.
  6.  Буфтальм при глаукомі, що призводить до розтягування оболонок очного яблука.
  7.  Патології, що призводять до пошкодження судинного русла: системна гіпертензія, цукровий діабет.

Виходячи з причин, що призводять до відшарування сітківки, виділяють кілька видів цієї патології.
Серозне відшарування сітківки виникає як результат скупчення рідини під сітківкою і, відповідно, відокремлення її від нижчого шару. Розрізняють два типи серозного відшарування: перший – це ексудативний тип, що характеризується скупченням запальної рідини (ексудату) внаслідок інфекційних захворювань, другий – це геморагічний тип, що характеризується наявністю крові під нейроритиною через системну артеріальну гіпертензію, коагулопатії, тромбоцитопенії.
Медикаментозне лікування включає застосування лікарських засобів, спрямованих на купірування первинної причини. Застосування антибактеріальної терапії виправдане у разі підтвердження системної інфекції. Застосування місцевих, а за відсутності протипоказань і системних кортикостероїдів, дають хороші результати, особливо у собак.
Хірургічне лікування, процедура відновлення місця розташування сітківки на фізіологічну позицію називається ретинопексія.

  1.  Лазерна хірургія
  2.  Кріопексія
  3.  Пневматична ретинопексія
  4.  Вітректомія із заміщенням

Принцип лазерної хірургії та кріопексії схожий і полягає в «приварюванні» або «приморожуванні» сітківки до тканин, що знаходяться нижче, шляхом формування рубців у місці впливу.
Пневматична ретинопексія дещо проста у виконанні і полягає у введенні в склоподібне тіло бульбашки газу, який чинить тиск на сітківку, притискаючи її на фізіологічне місце.
Вітректомія досить складна, вимагає дорогого обладнання та навички. Сенс цієї процедури зводиться до видалення склоподібного тіла, розправлення сітківки та введення важкої олії в порожнину ока.
Хірургічне лікування актуальне при сприятливому прогнозі зору, а також відсутності протипоказань для анестезії.

З любов’ю до пацієнтів – з повагою до клієнтів.

Лікар офтальмолог ЦВД «Елітвет»
Кошара Євгенія