Травми ока у тварин є досить поширеним явищем. Будь-які травми ока супроводжуються сильною хворобливістю. Часом тварина навіть не дозволяє торкнутися пошкодженого ока, а в деяких випадках навіть голови. Слід брати до уваги, що при подібній поведінці тварини не слід намагатися оглядати око або силою його розплющувати. В цьому

випадку ви ризикуєте тільки посилити ситуацію, адже оцінити пошкодження ока у собак і кішок, а також його ступінь може лише фахівець. Саме тому ми рекомендуємо ознайомитись із загальною інформацією та основними симптомами, які виникають при травмах ока, а при виникненні підозри на пошкодження у тварини негайно звернутися за консультацією до ветеринара.

Мал.2. Травма рогівки котячим кігтем.

Травми рогівки ока у тварин

Травма ока у собаки, кішки чи іншої тварини досить часто супроводжується пошкодженням рогівки, що є досить небезпечним.
При травмах рогівки помітно помутніння, зміна рельєфу у вигляді подряпин, кратерів, бугристості та інших проявів. Травми рогівки дуже небезпечні, оскільки предмет, що травмує, завжди заносить інфекцію в місце пошкодження, особливо це стосується травм рогівки, які нанесені

котячими кігтями.

При прободних (наскрізних) травмах рогівки можна виявити згустки крові, як усередині ока, так і на поверхні рогівки та в кон’юнктивальній порожнині. При цьому око тварини дуже болісне.

Мал.3. Контузійна травма ока.

Контузіонні травми ока у кішки та собаки

При забитих (контузійних) травмах ока у собаки чи кішки очей болюче, іноді всередині очі помітна кров, рогівка може помутніти. Хоча стан ока зовні не сильно змінений, така травма не менш небезпечна, ніж наскрізне поранення ока.

При контузійних травмах ушкоджуються внутрішні структури ока (судинна оболонка, циліарне тіло, сітківка, кришталик та склоподібне тіло), що при

відсутність лікування нерідко призводить до сліпоти, розвитку глаукоми, субатрофії ока, ендофтальміту, панофтальміту.

Діагностика та лікування травм ока у котів та собак

Будь-яке пошкодження ока у собак та котів є небезпечним, потребує уваги та відповідного лікування. Якщо своєчасно не було призначено курс процедур, то травма може спричинити досить серйозні ускладнення, аж до повної сліпоти тварини або втрати ока.

Якщо тварина не дозволяє торкнутися ока, не варто її чіпати, оскільки, ненавмисно натиснувши на око (при наскрізному пораненні), ви тільки посилите травму. Лікар-офтальмолог у таких випадках знеболює око, після чого можна провести його обстеження та обробку.

Які симптоми тварини повинні насторожити?

Травма ока у кота чи собаки може статися без господарів будинку, а також під час прогулянок на вулиці. У будь-якій квартирі є маса предметів, про які тварини можуть пошкодити око. Існує ціла низка симптомів, при виявленні яких у тварини слід відразу ж звернутися за допомогою.

Ушкодження ока у кішки та собаки найчастіше супроводжується такими симптомами та поведінкою:

  • Примружування ока;
  • Рясна сльозотеча;
  • Нерівність на поверхні ока;
  • Припухлість та почервоніння рогівки;
  • Після ігор тварина різко заплющила око, відзначається дивна поведінка.

Дуже важливо при травмі ока у кішки чи собак негайно звернутися до ветеринарного фахівця. Навіть за дуже тяжких ушкоджень при зверненні до клініки на першу або другу добу після травми вдається врятувати тваринам зір без серйозних наслідків.

Мал.4. Примружування очей (блефароспазм).
Мал.5. Рясна сльозотеча.

Офтальмолог ЦВД «Елітвет»
Кошара Є.В.