У цій статті ми розберемо, що це за тести, навіщо вони потрібні. У нашій клініці ЦВД «Елітвет» ми проводимо такі офтальмологічні тести:

  • Тест Ширмера
  • Флюорисциновий тест
  • Тест Джонса
  • Тест з барвником бенгальський рожевий

Тест Ширмера – визначення рівня сльозопродукції за допомогою спеціальних паперових смужок з градуюванням, які закладаються за нижню повіку, після чого визначають, наскільки вона просочилася сльозою. Тест абсолютно безболісний та проводиться за 60 секунд. Даний тест дозволяє визначити рівень сльозопродукції у собак та котів та поставити діагноз тварині. Найчастіше цей тест проводять за підозри на синдром сухого ока у собак, а у кішок зниження сльозопродукції може бути пов’язане з герпесвірусною інфекцією.
Норма у собак і кішок: 15-23 мм;

Проведення тесту Ширмера у собаки.
Забарвлення рогівки флюоресцином.

Флюоресциновий тест. Флюоресцин – це водяний барвник. Даний тест проводиться з метою оцінки стану рогівки, добре забарвлює строму рогівки. При порушенні цілісності епітелію рогівки (ерозії, виразки) оголюється поверхня строми, що дозволяє прикріпитися барвнику. Техніка виконання: на поверхню рогівки наносять краплю розчину або тест-смужку, змочену фізіологічним розчином. Залишки барвника з

рогівки видаляють, промиваючи поверхню очного яблука сольовим розчином, далі поверхню рогівки досліджують за допомогою ультрафіолетової лампи (лампа Вуда). Також якщо пошкодження рогівки невеликого розміру використовують збільшення. Таким чином, ветеринарний лікар може оцінити глибину ураження рогівки, враховуючи всі нюанси фарбування рогівки.

Введення розчину через нижню точку нососльозного каналу.

Тест Джонса. Дослідження проводиться з метою оцінки прохідності каналів, що відводять сльозу з кон’юнктивального мішка.

Як і в попередньому дослідженні, на поверхню ока наносять кілька крапель барвника флюоресцину і чекаємо 5-10 хвилин. Для кращої візуалізації барвника можна використовувати лампу Вуда. Якщо флюресцин показався з обох ніздрів, це свідчить про здатність дренажної системи відводити сльозу. За відсутності виходу барвника варто уважно оглянути

область глотки та ротову порожнину. Якщо флюоресцин не виявився в горлянці і на поверхні носа, це є підставою для проведення тесту Джонс 2.

Тест Джонс 2, також використовується з метою оцінки прохідності носослезной системи. До кон’юнктивального мішка вносять краплю місцевого анестетика. Через кілька хвилин приступаємо до процедури промивання нососльозних каналів, використовуючи як розчин флюоресцин. Орієнтуємося на легкість введення рідини, витікання фарби з носа або активні ковтальні рухи тварини. Для покращення візуалізації барвника використовуємо лампу Вуда. При проходженні рідини можна дійти висновку про здатність носослезных каналів відводити сльозу. Якщо ж добитися витікання флюоресцину не вдається або розчин доводиться подавати зі значним тиском, є підстави припустити наявність спайок або стороннього тіла в системі відтоку сльози.

Тест смужки бенгальський рожевий.

Тест із барвником бенгальський рожевий. Цей вид барвника наноситься так само, як і флюоресцин. Препарат, потрапляючи на рогівку, викликає печіння, тому застосовується із попередньою місцевою анестезією ока. Цей барвник кріпиться до епітеліальних клітин рогівки та кон’юнктиви. Також цей барвник кріпиться на поверхню неопластичних клітин, і таким чином може бути корисним при оцінці розмірів епітеліального новоутворення рогівки та кон’юнктиви.

Для того, щоб ветеринарний лікар офтальмолог поставив правильний діагноз вашому вихованцю, не нехтуйте спеціальними тестами. Вони необхідні для того, щоб оцінити сльозопродукцію, прохідність нососльозної системи та порушення цілісності рогівки.

Лікар-офтальмолог ЦВД «Елітвет»
Кошара Є.В.