Зала хряща третього повіка – патологічне викривлення хрящової основи третього повіка, найчастіше викривляється «ніжка» хряща, що призводить до вивернення третього повіка.
Причиною такого стану хряща вважається те, що його задня (звернена до очного яблука) поверхня росте швидше, ніж передня. Цей стан може супроводжуватися пролапсом слізної залози третього повіка або бути самостійним захворюванням.
Клінічні ознаки еверсії хряща і пролапсу слізної залози третього повіка можуть бути схожі: спостерігається виворот третього повіка , набрякла гіперемована тканина третього повіка видно в медіальному кутку ока, проте, при пролапс видно сама залоза третього повіка (мал.1), а при заломі – вигнута частина хряща (мал.2).


Найчастіше еверсія зустрічається у собак великих і гігантських порід: мастино, кане-корсо, дог, мастиф, ньюфаундленд, середньоазіатська вівчарка, бернський зінненхунд у молодому віці, зрідка еверсія трапляється у котів. При заломі хряща третя повіка не може повноцінно здійснювати свою обмежується його рухливість, можливий розвиток вторинного гнійного кон’юнктивіту.
Викривлений хрящ не може самостійно набути нормальної форми, також не вдається домогтися його випрямлення терапевтичними методиками або вправленням вручну. Вирішення проблеми еверсії хряща третього повіка – хірургічне, операція проводиться з використанням загальної анестезії та триває 20-25 хвилин.
Мета операції – видалити ненормальну викривлену частину хряща, щоб потім надати ділянкам, що залишилися, прямий вигляд. Після надрізу кон’юнктиви третього повіка з бульбарного (звернутого до очного яблука) боку патологічний ділянку хряща видаляють.
Описано декілька технік проведення даної маніпуляції: з накладенням швів на кінці хряща і без них, з ушиванням розрізу кон’юнктиви та без нього. Для надання більшої стабільності третього повіка найчастіше на тканини хряща і кон’юнктиви накладають шви з використанням тонкого матеріалу, що розсмоктується.
Після операції третя повіка перебуває в нормальному положенні, але може бути набрякою і висунутим, післяопераційний період вимагає використання антимікробних крапель у кон’юнктивальний мішок та системної антимікробної терапії протягом 5-7 днів, носіння захисного коміра потрібно у випадку, якщо пацієнт намагається чухати око.
Лікар-офтальмолог ЦВД «Елітвет»
Кошара Євгенія В’ячеславівна