Ушкодження спинного мозку у собак зустрічаються часто і відбуваються вони внаслідок екструзії міжхребцевого диска або на тлі травмування. Рівень відновлення після гострих ушкоджень спинного мозку різний і залежить від тяжкості ушкодження, швидкості появи клінічних симптомів та типу лікування. Загалом для діагностики травми або розриву спинного мозку, прийнято використовувати відсутність сприйняття болю, це важливий непрямий симптом для оцінки повного розриву спинного мозку та асоційовано з важким, до несприятливого прогнозу для функціонального відновлення довільного пересування.
Спинальна ходьба є терміном, який часто використовується для визначення придбання мимовільної рухової функції у тварин з паралічем лап, які викликані повним пошкодженням спинного мозку в грудопоперековому відділі. Спінальна ходьба є рефлекторною ходою, що виникає від повної динамічної взаємодії між центральним відділом пересувань тазовими кінцівками та пропріоцептивним зворотним зв’язком тіла без вищого контролю головного мозку після повного спинального пошкодження.
Важливим фактором успіху є вік, мотивованість тварини на навчання та рух, загальний стан здоров’я тварини, збереження глибоких аксонів (клінічно проявляється як збережена здатність виляти хвостом), і, зрозуміло, інтенсивність та тривалість реабілітаційних заходів. В експериментальних дослідженнях спінальне пересування добре описане у кішок і показано, що вправи на біговій доріжці можуть покращити відновлення автономної рухової функції після повного та неповного пошкодження спинного мозку.
Протокол фізіотерапії встановлювався на підставі потреб кожного собаки, включаючи наступні 5 базових категорій вправ: вправи з пасивним рівнем рухів, стимуляція згинальних рефлексів та перехресних розгинальних рефлексів, активні вправи з підтримкою, електростимуляція (тільки у разі гіпотонії після спинального шоку) та гідротерапія на водній біговій доріжці.
Кожне фізіотерапевтичне лікування повинно тривати приблизно 60 хвилин і виконуватиметься щодня, двічі на день.
Гідротерапія на водній біговій доріжці можна починати у разі хірургічного лікування щонайменше через 5 днів після хірургічної операції зі швидкістю 1,8 км/год. Сеанси гідротерапії на водній біговій доріжці повинні тривати 5 хвилин на початку лікування і прогресивно збільшувалися до 15 хвилин, коли собака починає демонструвати рухи тазовими кінцівками.

Тривалість циклу фізіотерапевтичного лікування зменшується для кожного конкретного собаки залежно від думки фізіотерапевта, який вирішує, продовжувати чи зупиняти лікування. Таким чином, тривалість повного фізіотерапевтичного лікування розглядалася як час з моменту між початком реабілітації та набуттям незалежної спинальної ходи або періоду між початком та скасуванням фізіотерапії внаслідок відсутності появи спинальної ходи.
Спінальна хода виглядає дещо механістичною і не надто витонченою – рухи ніг здійснюються ривками, тому що головний мозок здатний брати участь у забезпеченні тонкої
координації рухів, таким тваринам буває складно змінити напрямок і темп руху, проте вони здатні пересуватися самостійно без сторонньої допомоги, тим самим досягаючи відмінної якості життя.
У ЦВД «Елітвет» ви можете помістити вашого вихованця на відновлювальний післяопераційний період до стаціонару під нагляд лікарів для проведення фізіопроцедур. Проведення масажів та інших заходів значно скорочує реабілітаційний період.
З любов’ю до пацієнтів – з повагою до клієнтів.
Лікар анестезіолог, невролог ЦВД «Елітвет»
Збарах Єлизавета