Цитологічне дослідження – це оцінка характеристик морфологічної структури клітинних елементів у цитологічному препараті (мазку) з метою встановлення діагнозу. Воно засноване на вивченні за допомогою мікроскопа особливостей будови клітин, клітинного складу органів, тканин, рідин організму в нормі та при патологічних процесах.
Застосовують цитологічний аналіз при профілактичному огляді для уточнення діагнозу під час операції, а також для контролю над перебігом лікування.
Матеріалом для дослідження можуть бути: поверхня шкіри (відбитки або зіскрібки), біологічні рідини (сеча, внутрішньопорожнинні випот, ліквор, синовіальна рідина тощо), пунктати і т.д.

Переваги цитологічного дослідження:
– безпечний та найменш інвазивний метод дослідження,
– у більшості випадків не вимагає знеболювання та наркозу,
– потрібна невелика кількість досліджуваного матеріалу,
–  дозволяє швидко отримати результат (10 – 30 хв),
– в онкології дозволяє припустити доброякісність або злоякісність пухлини (проте, у деяких випадках потрібне підтвердження гістологічного дослідження),
– допомагає спостерігати динаміку лікування захворювань,
– недороге дослідження.
Недоліки цитологічного дослідження:
– інформативність нижче, порівняно з гістологічним дослідженням, у зв’язку з руйнуванням міжклітинних структур у процесі забору матеріалу та приготування мазка,
– неможливо визначити глибину поширення патологічного процесу,
– у процесі приготування мазка для цитологічного дослідження порушуються просторові взаємини компонентів тканини, що зберігаються в гістологічному зрізі,
– у деяких випадках потрібне підтвердження діагнозу за допомогою гістологічного дослідження.

Гістологічне дослідження – це мікроскопічне вивчення тканини.
Застосовують гістологічне дослідження у разі потреби підтвердження чи встановлення точного діагнозу, для визначення злоякісності новоутворення.
Матеріалом для гістологічного дослідження є тканини, отримані шляхом біопсії або під час хірургічного втручання. Переваги гістологічного дослідження:
– дозволяє підтвердити чи уточнити раніше поставлений діагноз,
– дає вірний діагноз у спірних випадках,
– надає більш достовірні дані про тип пухлини та її поширеність.
Недоліки гістологічного дослідження:
– Як правило, відбір матеріалу проводитися під наркозом,
– Тривалість дослідження (10 – 14 днів),
– дорожнеча дослідження.

При обстеженні тварини ветеринарний лікар за необхідності може призначити спочатку цитологічне дослідження, якщо цього дослідження недостатньо для встановлення точного діагнозу, то призначають гістологічне дослідження. Також, за показаннями, може бути одразу призначено гістологічне дослідження.

Лаборант ЦВД «Елітвет»
Нікітіна Маргарита