Системна гіпертензія (патологічне підвищення системного кров’яного тиску) як циркуляторна патологія часто реєструється у літніх кішок. Висока частота народження системної гіпертензії відзначається у кішок при хронічній нирковій недостатності (61%) і гіпертиреоїдизмі (87%) Але при цьому гіпертензія також зустрічається у кішок і при відсутності ниркової недостатності. Через відсутність лікування у кішок при гіпертензії може призвести до серйозних неврологічних , офтальмологічним, кардіологічним та нефрологічним розладам, лікування таких пацієнтів наполегливо рекомендується. Крім того, специфічні антигіпертензивні препарати можуть значно впливати на життєву функцію органів-мішеней та довгостроковий прогноз.

Системна гіпертензія зазвичай подається як ускладнення іншої системної патології і, отже, класифікується як вторинна гіпертензія. Однак у частині випадків, коли причину СГ не встановлено, у процесі повноцінного обстеження говорять про первинну чи ідіопатичну гіпертензію.

Епідеміологія

Гіпертензія найчастіше зустрічається у літніх кішок, середній вік яких становить 15 років і знаходиться в діапазоні від 5 до 20 років.

Клінічні ознаки

Клінічні ознаки зазвичай є похідними ураження органу-мішені (мозок, серце, нирки, очі). У міру зростання кров’яного тиску відбувається авторегуляторна вазоконстрикція артеріол для захисту капілярного русла цих високоваскуляризованих органів високого тиску. Сильна і тривала вазоконстрикція може призвести до ішемії, інфарктів, втрати цілісності ендотелію капілярів з набряками чи геморагіями. У кішок з гіпертензією можуть виявлятися такі симптоми, як сліпота, глаукома, геморагії в сітківці, склоподібному тілі або передній камері, поліурія/полідипсія, неврологічні ознаки, що включають судоми, атаксію, ністагм, парез або параліч задніх кінцівок, диспное, носова кровотеча. Багато кішок не виявляють клінічних ознак, і гіпертензія діагностується після виявлення шумів, ритму галопу, електрокардіографічних та ехокардіографічних патологій.

Лікування

Лікування гіпертензії у кішок та прогноз захворювання безпосередньо пов’язаний з категорією ризику ушкодження органів-мішеней.

Мета лікування гіпертензії у кішок:

– Лікування первинного захворювання

– зниження кров’яного тиску

– Підтримка правильних кондицій

– Пригнічення ренін-ангіотензин-альдостеронової системи

– Уникати стресу, пригнічення симпатичної нервової системи

– Збереження органів-мішеней усіма доступними способами

– Мінімізувати споживання натрію

– Контроль серцевого ритму

– Зниження ваги при ожирінні

При ураженні очей потрібна консультація спеціаліста-офтальмолога. Лікар підбере очні краплі, враховуючи основний діагноз, наявність крововиливів та прогноз захворювання.

Як симптоматичне лікування, як і в медицині, використовуються медикаментозні препарати, що знижують артеріальний тиск. Такі препарати розширюють периферичні судини, що пристосовує їх до кровотоку під підвищеним тиском.

  • Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (ІАПФ) – препарати 1-го вибору для собак. Призначаються 1-2 рази на день.
  • Амлодипін – блокатор кальцієвих каналів, препарат 1-го вибору для кішок. Призначається один раз на день. Пігулки дуже маленькі, рекомендуємо вам придбати спеціальний ніж для більш акуратного дозування.

І насамкінець, звертаємо вашу увагу на те, що пацієнти з артеріальною гіпертензією повинні проходити обстеження кожні 2–4 місяці, щоб лікар міг контролювати артеріальний тиск і своєчасно профілактувати гіпертонічні кризи, небезпечні для життя ваших вихованців.

З любов’ю до пацієнтів – з повагою до клієнтів!!!

Лікар-кардіолог ЦВД «Елітвет»
Сененкова Ю.В.