Причини хвороби поки що вивчені недостатньо. У ряді досліджень були виявлені генетично успадковані відхилення, здатні призводити до ГКМП. До цієї патології схильні такі породи: мейн-кун, британські короткошерсті, шотландські висловухі, сфінкс та деякі інші.

Механізм розвитку даної патології полягає в тому, що в міру потовщення серцевого м’яза відбувається зменшення обсягу лівого шлуночка, як наслідок цього знижується об’єм крові, що прокачується через нього. Розвивається застій, що призводить спочатку до збільшення лівого передсердя, легеневих вен, а потім на пізніших стадіях, до розвитку набряку легенів. На ранніх

стадіях захворювання можуть проявитися такі симптоми як задишка, непереносимість фізичних навантажень (підвищена стомлюваність), дихання з відкритим ротом при емоційному чи фізичному навантаженні. Але захворювання може протікати і безсимптомно до виявлення шумів у серці при профілактичному огляді.

Одним із найчастіших ускладнень ГКМП є тромбоемболія. Розширення лівого передсердя та застій крові призводить до підвищення ризику утворення тромбів, які у свою чергу призводять до закупорки життєво важливих судин і часом смерті, особливо у разі запізнілого звернення до лікаря. Найчастіше закупорка відбувається на рівні стегнових артерій, у цьому випадку першим симптомом буде раптовий параліч тазових кінцівок і виражений больовий синдром-кішка кричить і не встає на задні лапи. У таких випадках рахунок йде на години. Чим швидше пацієнт надійде до клініки, тим більше шансів відновити кровотік та мінімізувати ризик розвитку ускладнень.

Враховуючи все вищеописане, дуже важливою є своєчасна діагностика. Чим раніше лікар розпочне лікування, тим довше зможе прожити пацієнт. Найточнішим методом діагностики ГКМП є луна-кардіографія – ультразвукове дослідження серця. Також додатково необхідно провести рентгенографію грудної клітки та електрокардіографію. Ехокардіографія застосовується з метою оцінки морфологічних змін із боку міокарда і клапанного апарату серця, і навіть дозволяє встановити функціональний стан досліджуваного органу. Під час ультразвукового обстеження

лікар проводить серію вимірів і обчислень, отримуючи у своїй чіткі і об’єктивні дані з яких, можна зробити висновок -є у пацієнта патологія чи ні. Одна з основних ехокардіографічних особливостей ГКМП у кішок це гіпертрофія стінок ЛШ. Порожнина ЛШ при ГКМП зменшена, у деяких випадках настільки, що в систолу її стінки майже повністю стикаються одна з одною.

Враховуючи все вищевикладене та підвищені ризики порід, схильних до ГКМП, особливо важливо проходити подібне обстеження. Якщо ви помічали у вашого вихованця задишку, підвищену стомлюваність або збираєтеся робити загальну анестезію (кастрація, стерилізація та ін) вкрай бажано перед наркозом пройти обстеження у кардіолога. На жаль нерідко є випадки серйозних післяопераційних ускладнень (аж до набряку легень) у післяопераційному періоді у пацієнтів із прихованою формою ГКМП,
Існують сучасні ефективні схеми лікування цього захворювання. Препаратом вибору є ліки групи бета-блокатори, також при необхідності діуретики, блокатори кальцієвих каналів та ін. На жаль, повністю вилікувати тварину з ГКМП неможливо. Однак при призначенні певної терапії можна значно покращити якість та збільшити тривалість життя Вашого вихованця.