Дилатаційна кардіоміопатія (ДКМП) – захворювання серцевого м’яза, що супроводжується порушенням насосної функції серця з розвитком застійної (хронічної) серцевої недостатності.

Дилятація (від латинського dilatatio) – це розширення, розтяг камер серця. При ДКМП відбувається розширення переважно лівого шлуночка серця, а з розвитком серцевої недостатності та інших камер. Це найхарактерніша риса захворювання. Фактично, ДКМП — це витончення стінок шлуночків і передсердь через розвиток дистрофічних процесів у м’язових волокнах. В результаті відбувається порушення їх скорочувальної функції, розвивається

систолічна дисфункція – серце гірше скорочується і перестає викидати в судини нормальний об’єм крові.
До захворювання на ДКМП схильні собаки великих і гігантських порід, переважно самці. Найчастіше ДКМП зустрічається у доберманів. У деяких випадках захворювання носить вторинний характер і розвивається при інших захворюваннях серця (наприклад, міокардит – запалення серцевого м’яза після перенесених інфекційних захворювань) або при захворюваннях інших органів.

ДКМП – захворювання з вкрай важким перебігом та несприятливим прогнозом, а сучасне медикаментозне лікування ефективно на ранніх стадіях. Тому, чим раніше поставити діагноз і почати лікування, тим простіше контролюватиме розвиток хвороби і профілактуватиме її ускладнення, тим більш довгим і повноцінним життям проживе ваш вихованець.

Діагностика захворювання

Діагноз ДКМП ставиться на підставі даних клінічних та додаткових методів досліджень. На жаль, дуже довго це захворювання може протікати безсимптомно. Якщо ваш собака став швидше втомлюватися – це привід звернутися до лікаря. Важливо розуміти, що багато захворювань супроводжуються млявістю, але при підозрі на серцеву недостатність навіть терапевт здатний зробити рентген грудної клітки та виявити відхилення від норми. У разі потреби вас відправлять до кардіолога, який зніме ЕКГ, зробить УЗД серця (ехокардіографію) для встановлення точного діагнозу та призначить терапію. При тяжкому стані тварини може знадобитися навіть госпіталізація – стаціонарне лікування.

Симптоми ДКМП – слабкість, підвищена стомлюваність, непереносимість фізичних навантажень, задишка, кашель.

Дуже характерні для ДКМП періодичні напади гострої серцевої недостатності, які можуть призвести до раптової смерті тварини. Вони супроводжуються різким розвитком загальної слабкості, аж до втрати свідомості із судомним синдромом (синкопальні напади), частим диханням з відкритим ротом, блідістю або посиненням слизових оболонок. Причиною даних нападів є тяжкі порушення ритму серця, які ускладнюють перебіг ДКМП. Аритмії виникають через пошкодження нормальної структури серцевого м’яза, що створює сприятливі умови для порушення процесів виникнення та проведення електричного імпульсу та порушення м’язових волокон. При ДКМП часто розвиваються різні форми шлуночкових аритмій, у тому числі загрозливі для життя шлуночкові тахікардії, аж до фібриляції шлуночків. Крім цього, більш ніж у половини собак із ДКМП розвивається миготлива аритмія.

Іншим дуже серйозним ускладненням ДКМП є набряк легень, що супроводжується гострою дихальною недостатністю. Стан, який за ненадання своєчасної лікарської допомоги стає причиною смерті тварини. Крім того, порушена насосна функція серця часто призводить до накопичення рідини в грудній та черевній порожнинах.

Медикаментозне лікування

Лікування ДКМП проводиться під суворим контролем ветеринарного лікаря. Основними напрямками лікування ДКМП є: Уповільнення розвитку хронічної серцевої недостатності, зменшення активації нейрогормональних систем, боротьба із затримкою рідини в організмі, посилення скорочувальної функції серця, контроль аритмій та запобігання утворенню тромбів у порожнинах серця. Своєчасний та регулярний прийом препаратів дуже важливий, деякі з них діють лише при постійному застосуванні. Ці препарати не можуть зупинити хворобу. Раз на кілька місяців вибрану схему слід коригувати. Тому вам необхідно регулярно телефонувати або зустрічатися з вашим кардіологом.

Лікар кардіолог ЦВД «Елітвет»
Сененкова Ю.В.