Кесарів розтин – це операція, при якій плоди хірургічним шляхом виймаються з матки матері. Вагітність має бути доношеною, щоб цуценята мали шанс вижити. Кесарів розтин виконується, якщо тварина не може народити природним шляхом. У деяких випадках після вилучення цуценят з матки собака може бути стерилізованою. Це запобігає майбутнім вагітності і, відповідно, усуває ризик необхідності проведення операцій кесарів

розтин у майбутньому. Видалення яєчників та матки не завадить собаці годувати цуценят молоком.

Покази до кесаревого розтину:

  • Стресс цуценят (серцебиття менше 160 уд/хв)
  • Одне цуценя
  • Перерозтягнутість матки (багато щенят)
  • Матка не відповідає на медикаментозне лікування
  • Обструкція родових шляхів, яку не вдається ліквідувати
  • Породні свідчення (лабрадор ретрівер, бассет хаунд, ріджбек, боксери, чихуа-хуа, бордер коллі, пекінес)
  • Розриви, перекрут матки

У більшості собак кесарів розтин не є запланованою операцією. Тварина в основному доставляється в клініку після тривалого періоду перейм, що не призводять до народження цуценят, або з цуценям, що застрягло в родових шляхах.

Після того, як тварина доставлена до клініки, ветеринарний лікар виконує пальпацію піхви, щоб визначити патології тазу, розмір плода та спробувати вийняти плід без хірургічного втручання. Якщо цуценята занадто великі або

тазовий канал занадто вузький, рекомендується кесарів розтин. Також може бути проведена рентгенограма, для того щоб оцінити розмір, місце розташування та кількість цуценят.

Ультразвукове дослідження допоможе оцінити життєздатність цуценят. Якщо всі проведені дослідження вказують на те, що щенята занадто великі або перебувають у стресовому стані, тоді буде рекомендований екстрений кесарів розтин.

Також ветеринарний лікар проводить медикаментозне лікування, спрямоване на природне проходження пологів. Для стабілізації стану може знадобитися внутрішньовенне введення рідин, введення окситоцину (гормон, який викликає скорочення матки), та/або кальцію глюконат (електроліт, необхідний для м’язових скорочень). Ці препарати можуть збільшити силу перейм, що сприяє природним пологам. Перед введенням препаратів ветеринарний лікар проводить низку досліджень (пальпація, рентген, узі) щоб розуміти чи немає обструкції пологових шляхів, чи щеня занадто велике для проходу через родовий канал. Якщо немає відповіді на терапію, тоді проводять кесарів розтин.

Операція. Тварина вводиться в наркоз, анестезуючі препарати ретельно відібрані, щоб забезпечити безпеку операції та мінімальну шкоду для щенят. Розріз проводиться по білій лінії живота, матка акуратно витягується з черевної порожнини і на ній робиться розріз. Усі цуценята виймаються з матки і передаються для подальших маніпуляцій або реанімаційних дій. На матку накладаються шви, потім на м’язи очеревини та шкіри. У деяких випадках після вилучення щенят суці видаляють яєчники та матку.

Лікар ЦВД «Елітвет»
Кошара Є.В.