
Вивих колінних чашок у карликових порід тварин – це успадкована генетично двостороння патологія собак карликових порід, що являє собою зміщення колінної чашки щодо свого звичайного (нормального) положення назовні (латерально) або всередину (медіально), при цьому на медіальне усунення доводиться 78% всього вивиху. Крім фактора спадковості вивих може статися через травми або осьові деформації тазових кінцівок у вигляді Х- або О-подібного викривлення.
Латеральна форма вивиху більше притаманна собак великих і гігантських порід і виникає вона, зазвичай, через Х — образного викривлення.
Діагностика
Для діагностики вивиху колінної чашки у собаки необхідно оглянути тварину та оцінити характер кульгавості, постановку кінцівки. Важливо розуміти, що кульгавість при медіальному вивиху то, можливо періодичною, тобто, раптово з’являтися і раптово проходити. При важких стадіях медіального та латерального вивиху, кульгавість, як правило, постійна та має хронічну форму. Основним методом діагностики є пальпація колінного суглоба та рентген. При пальпації визначається дислокація колінної чашки у медіальній або латеральній позиції з можливістю або без зворотного переміщення. Рентгенограма виконується в бічному та прямому положенні. Обов’язково виконується рентгенограма ТБС на наявність хвороби Пертеса, оскільки може мати місце поєднання патологій. У бічному положенні відсутня тінь колінної чашки, у прямому вона знаходиться в медіальному або латеральному положенні. У деяких випадках медіальний вивих колінної чашечки присутній при розриві передньої зв’язки хрестоподібної і це чітко необхідно диференціювати.
Класифікація вивиху колінної чашки
I – ступінь. Після примусового вивиху колінна чашка назад приймає нормальне становище.
II – ступінь. Вивихується рукою при згинанні і іноді приймає своє правильне положення назад.
III – ступінь. Надколінок перебуває у положенні вивиху, редукція можлива.
IV – ступінь. Колінна чашка постійно перебуває у вивихнутому положенні і сама не вправляється.

Лікування
Консервативна терапія з використанням нестероїдних протизапальних препаратів може дати тимчасовий ефект. Основне лікування -хірургічне.
Якщо Ви помічаєте у Вашого вихованця періодичну кульгавість не чекайте, поки захворювання набуде запущеної форми і призведе до серйозних наслідків. До ЦВД «Елітвет» ви можете звернутися до лікаря ортопеда Ткаченко С.В., який допоможе в усуненні проблеми.
Лікар ЦВД «Елітвет»
Сененкова Ю.В.