
Оваріоремінантний синдром кішок (ОРС) – наявність функціональної тканини яєчника після оваріогістеректомії (ОГЕ) або оваріоектомії (ОЕ). Ознаки тічки (еструсу) можуть виникнути через кілька тижнів, місяців або навіть років після проведеної операції і включають лордоз, вокалізації, катання по підлозі і допускання контактних самців.
Причиною ОРС є неповне видалення тканин яєчника під час операції або реваскуляризація тканин яєчника, через необережність упущених у черевну порожнину під час проведення ОГЕ (ОЕ). Неоплазія залишків яєчника є рідкісною причиною виникнення ОРС. На можливість виникнення ОРС не відіграють роль вік та порода кішки на
момент проведення операції.
Причини:
– залишені тканини яєчника
– ектопія яєчника (частина тканин яєчника розташована на зв’язці)
– аутотрансплантація яєчника у черевній порожнині (яєчник може розвиватися на різних частинах кишечника
Діагностичні методи
Діагноз ставиться на підставі наявності ознак тічки у прооперованих кішок з підтверджуючим вагінальним цитологічним мазком (ороговілі епітеліальні клітини, відсутність еритроцитів і лейкоцитів)
Концентрація естрадіолу в сироватці вище 20пг/мл (вище 73.4 пмоль/л) при ознаках тічки також буде підтверджуючим ГРС, однак діагноз не може бути виключений за низького вмісту естрадіолу в сироватці.
Інший метод підтвердження включає індукцію овуляції дозрілих фолікулів протягом течки гонадотропін-вивільняючим гормоном (GnRH) (Cystorelin, Merial, 25 mkg в/м) і підвищенням вмісту прогестерону в сироватки через 2 тижні після інду = 6.4 ммоль/л).
Підтвердження активності яєчників у момент відсутності ознак тічки у кішки можливе введенням аналога GnRH – бузереліну (Receptal; Intervet/Schering – Plough AH) у дозі 0.4 мкг/кг вм) з вимірюванням кількості естрадіолу в сироватці через 2 години.
Підвищення концентрації естрадіолу більше 3 пг/мл (вище 11 пмоль/l) є доказовим для наявності тканин яєчника. При використанні бузереліну не було відзначено жодних побічних дій препарату.
Уважно слід інтерпретувати базальні концетрації естрадіолу та прогестерону, оскільки їх концентрації мають властивість коливатися іноді. Так само, з’ясування концентрації LH гормону, що успішно використовується для визначення контактної кішки або прооперованої (ОГЕ, ОЕ), такий метод підтвердження ОРС не був використаний і повинен використовуватися з обережністю.
Якщо є лактація – 100% є тканини яєчника.
Хірургічне лікування
При підтвердженні ОРС тканини яєчника, що залишилися, повинні бути видалені хірургічно. Кішки з ремінантами яєчника можуть мати підвищений ризик утворення пухлин молочних пакетів та неоплазій яєчника.
При проведенні хірургічного лікування необхідно ретельно оглянути зв’язки, а потім якщо нічого не виявлено переглядати всю довжину кишечника, брижі і т.д.)
Як варіанти медикаментозного лікування зазвичай використовують синтетичні прогестагени, наприклад Ковінан. При збереженій матці або культі матки ці препарати можуть мати такі ж небажані побічні ефекти, як і у некастрованих тварин, тобто кістозна гіперплазія ендометрію та піометра. Тому для некастрованих тварин гормональне пригнічення статевої активності не рекомендується.
З любов’ю до пацієнтів – з повагою до клієнтів.
Ветеринарний лікар ЦВД «Елітвет»
Сененкова Юлія Володимирівна