
Перш ніж почати щепити свого малюка необхідно чітко засвоїти кілька простих правил:
1.вакцинують тільки абсолютно здорових тварин! Це стосується не тільки кролів, але і є першим і головним законом вакцинації у ветеринарії. Тому, якщо у вас виникли, хоч найменші сумніви щодо здоров’я улюбленця – краще на якийсь час утриматися від щеплення та поспостерігати за ним два – три дні.
2. необхідно чітко дотримуватись схеми вакцинації. Якщо ви зробили щеплення, а потім закинули цю справу. І через півроку таки вирішили вакцинувати кролика, то доведеться починати все спочатку.
3. щеплення можна робити самим у домашніх умовах або піти у ветлікарню: вибір за вами. Головне, щоб ви реально врахували свої можливості.
4. І останнє правило – без щеплень кролики часто хворіють та вмирають.
Найпростіший і надійніший спосіб захистити свого улюбленця – віднести кролика в хорошу ветеринарну клініку, де вакцинація буде проведена під контролем ветеринарного фахівця. Деякі досвідчені заводчики вакцинують кролів самостійно. Але який би шлях ви не обрали, завжди варто пам’ятати про деякі стандартні правила цієї процедури (які, втім, дієві не тільки для кроликів, а й для інших тварин і людини).
Насамперед потрібно знати, що це за препарат – вакцина. Вакцини отримують на основі збудників захворювань – бактерій, вірусів чи мікроскопічних грибів проти яких вони застосовуються. Останні обробляються так, що вони не можуть викликати справжнє захворювання, але викликають імунну відповідь та вироблення спеціальних клітин пам’яті. Застосовуються або вбиті збудники, або живі, але ослаблені чи видозмінені.
Тому при вакцинації слід суворо стежити за станом здоров’я тварини.
Якщо ви зібралися вакцинувати кролика потрібно переконатися, що він повністю здоровий. На жаль, більшість захворювань є таке поняття, як інкубаційний період, коли збудник захворювання вже проник в організм жертви, але ще не встиг викликати видимих клінічних симптомів. Дуже небезпечно в цей період вводити вакцину, але не завжди є можливість його вчасно розпізнати.
У хорошій ветеринарній клініці вам можуть запропонувати провести загальне обстеження тварини до процедури, оцінити загальний стан, перевірити його на наявність гельмінтів та найпростіших, зробити біохімічний аналіз крові (на жаль поки що, ця послуга для кроликів доступна не у всіх клініках).
Проведення самої процедури саме у ветеринарній клініці має багато переваг: по-перше ветеринарний лікар може обстежити тварину та простежити за її станом під час вакцинації; по-друге, він дає гарантію допомоги за можливих ускладнень; і, нарешті, у клініці намагаються стежити за якістю вакцини. Кролики, як правило, дуже спокійні тварини і непогано переносять транспортування.
Вакцину не можна вводити виснаженим, ослабленим, хворим кроликам, при розладі травлення, різних запальних процесах. При алергічних та грибкових ураженнях шкіри вакцинують лише в екстрених випадках. У жодному разі не можна вводити при підвищеній температурі.

Правила, які потрібно дотримуватись перед вакцинацією.
1) Простежити за станом здоров’я тваринки, його настроєм протягом 1-2 днів поміряти температуру (стандартна 38,5-39,5ºС).
2) Потрібно провести обробку проти гельмінтів, подавати спеціальні корми з додаванням кокцидіостатиків (наприклад, фірми “Фіорі”) – приблизно за 7-10 днів перед процедурою.
3) Обробити від бліх, вошей, якщо вони є.
Кролик, уражений паразитами, може погано перенести наслідки вакцинації. Крім того, є спостереження, що наявність навіть дуже невеликої кількості гельмінтів у тварини набагато послаблює ефективність вакцини.
Правила, які необхідно дотримуватись після вакцинації (перші сім – протягом 14 днів після вакцинації, восьме – все життя!):
- Не купати тварину (щоб не застудити)
- Не піддавати різким перепадам температури
- Не змінювати різке годування
- Постаратися менше піддавати стресовим ситуаціям
- Не перевозити
- Не проводити обробку проти паразитів.
- Після процедури бажано також проходити спостереження у клініці.
- Не пропускати терміни вакцинації та ревакцинації. Для вихованця бажано завести спеціальний календар, блокнот або паспорт, де відзначати терміни проведення процедур.
Потрібно ретельно стежити за тим, щоб тварина не захворіла в цей період. Але сильно тремтіти над ним і всього боятися теж не варто. Адже погодьтеся постійно бачити над собою кислу фізіономію господаря – для вашого кролика це теж стрес.
Якщо ви вирішили вводити вакцину самостійно, то вищезгадані правила діють і в цьому випадку, але необхідно пам’ятати ще про кілька правил.
- Потрібно простежити якість вакцини. Її бажано купувати не на ринку і навіть не в зоомагазині, а у ветеринарній аптеці чи клініці, де є фахівці, які проконсультують з приводу її застосування. Необхідно простежити, чи правильно вона зберігалася: всі біопрепарати необхідно зберігати при +2…+4ºС, чи є в цьому закладі спеціальний холодильник для зберігання біопрепаратів. Потрібно також звернути увагу на саму вакцину: термін придатності, чи ціла упаковка, чи немає цвілі. Як правило, у багатьох біопрепаратах буває осад, але він повинен розчинятися при струшуванні.
- При придбанні вакцини, якщо ви не збираєтеся вводити її в найближчий час, її бажано протягом години покласти в холодильник.
- При зберіганні потрібно дотримуватися терміну придатності.
- Якщо ви зібралися вакцинувати кролика та розвели суху вакцину, її необхідно використовувати відразу.
- Необхідно прочитати інструкцію. Декілька разів. Навіть якщо ви раніше застосовували цю ж вакцину від цього виробника.
Про це правило часто забувають навіть досвідчені кролівники. Справа в тому, що виробники вакцин досить часто змінюють інструкції та настанови на свою продукцію. Якщо якась конкретна вакцина минулого року запроваджувалась з віку 1,5 міс, то цього року вона може вводитися з 28 днів і т.д. При застосуванні вакцини та будь-яких інших біопрепаратів необхідно дотримуватись інструкції з найменшими нюансами. Якщо ви колись кололи цю вакцину, це не означає, що зараз потрібно це робити так само.
При прочитанні звертайте увагу на те, з якого віку потрібно вакцинувати, чи можна вводити вакцину вагітним самкам, спосіб розведення, дозування.
Фахівець з дрібних та екзотичних тварин
ЦВД «Елітвет» Борщинська Катерина Юріївна