
Останнім часом дуже багато людей заводять собі як домашню тварину тхрів, вони забавні, грайливі, швидко звикають до господаря, шерсть тхорів вважається менш алергенною, на відміну від шерсті собак і котів. Купуючи цю тварину у господарів виникає маса питань про правильне годування, профілактичні обробки (тхори любителі прогулятися вулицею разом з господарем), період гону, він у них на відміну від інших тварин більш складний.
Ну що ж, почнемо з годування. За своєю природою тхори це хижаки, вони харчуються дрібними гризунами і птахом. Якщо ви хочете годувати вихованця природною їжею вам необхідно враховувати цю особливість.
Годування дрібними гризунами це найідеальніший варіант годівлі, але дотримуватися його в домашніх не дуже зручно, тому багато власників віддають перевагу годівлі птицею, також можна додавати до раціону субпродукти птиці, пару разів на місяць можна давати рибу морських сортів, перепелині яйця можна давати у сирому вигляді. 2-3 рази на тиждень курячі обов’язково проварювати. Рослинний протеїн погано засвоюється у тхорів, як і у всіх хижаків слина тхора не містить амілазу і не здатна перетравлювати глюкозу, що призводить до бродіння корму в кишечнику, що згодом призводить до розладів роботи шлунково-кишкового тракту. Також глюкоза у великій кількості протипоказана тхорам, це призводить до порушення роботи підшлункової залози з розвитком злоякісних новоутворень. Тому годувати кашами та овочами тхрів не доцільно. Ми рекомендуємо ще годування тхорів виробничими кормами для кошенят або кішок, що годують, але потрібно вибирати той корм який містить м’ясо птиці, і це повинні бути корми супер преміум класу.
Тепер більш детально зупинимося на профілактичних обробках.
Будь-які обробки можна проводити тварині фізіологічно здорової, тхір повинен бути активний, мати хороший апетит, сечовипускання та дефекація повинні бути регулярними. За наявності поганого апетиту, апатичності, чхання кашель, рідкого випорожнення та інших патологічних станах обробки не проводяться.
Якщо у вашого тхора немає протипоказань, то перше що вам слід зробити це обробку від ектопаразити. Перед обробкою не варто купати тварину, якщо ви вже викупали тварину то вам потрібно почекати 3-5 днів і тоді наносити препарат. Обробляти тхорів можна з 21 дня життя. Цілий рік протягом усього життя.
Профілактична обробка від гельмінтів тхорів необхідно проводити не менше 2 разів на рік. Якщо тхір харчується сирим м’ясом і субпродуктами, то дегельмінтизацію необхідно проводити один раз на квартал, оскільки ризик зараження гельмінтами при такому годуванні досить високий. Також обов’язково проводити обробку перед вакцинацією. Першу обробку проводять у віці 21 – 28 днів дворазово з інтервалом 10-14 днів, розраховуючи дозу препарату на масу тіла тварини.
Профілактична вакцинація тхорів – це єдиний засіб профілактики від таких вірусних захворювань як чума м’ясоїдних, лептоспіроз, ентерит та сказ. Щеплювати необхідно всіх тхрів без винятку. Навіть якщо ваш вихованець ніколи не з’являється на вулиці, це не означає, що він не може заразитися: ви можете принести інфекцію в будинок на одязі та взутті. З не щепленим тхром не можна виходити на вулицю, потрібно намагатися обмежити контакт з іншими тваринами. Вакцинація проводиться за наступною схемою:
1. Перше щеплення робиться в 2-х місячному віці проти чуми м’ясоїдних та лептоспірозу.
2. Наступна вакцинація проходить через 3-4 тижні (по досягненні тхора тримісячного віку), проти чуми м’ясоїдних, лептоспірозу та проти сказу.
3. Далі вакцинація проводиться, коли тварині виповнюється 1 рік, тією ж вакциною (проти чуми м’ясоїдних, лептоспірозу та сказу).
4. Після цього щорічно в один і той же час протягом усього життя тварини.
Період гону у тхрів як і в багатьох інших видів тварин має сезонний характер, хоча у домашніх тхорів статевий цикл може бути зрушений у порівнянні з тваринами, що мешкають у природному середовищі.
Зазвичай самки тхорів досягають статевої зрілості 6-8 місяців. Іноді ці терміни можуть значно зрушуватись – останнім часом почастішали випадки, коли тічка починається у 4-5 місячних самочок, хоча іноді вона може затримуватись і до 10-14 місяців. У середньому у домашніх тхорів буває по 2 тічки на рік, але в деяких самок їх кількість може змінюватися. Зазвичай період розмноження у тхорів триває з лютого-березня по серпень-вересень.
Ознакою тічки у самиць тхорів є сильне збільшення зовнішньої частини сечостатевого отвору – петлі, яка за 1-2 тижні може досягти розміру лісового горіха. Спочатку петля червоніє, але після приблизно двох тижнів тічки стає практично білою – це означає, що самка готова до спарювання. Під час тічки самки тхорів можуть ставати неспокійнішими, у них може знизитися апетит, залишають сечові мітки (хоча і значно меншою мірою, ніж самці).

На відміну від більшості ссавців (і від диких тхрів у тому числі), овуляція у самок домашніх тхорів індукована. Це означає, що, як і у кішок, у тхорів овуляція настає лише після спарювання, через 30-40 годин після коїтусу. При спарюванні в організмі самки виробляються гормони, які дозволяють яйцеклітинам вийти з
фолікулів та припиняють тічку. Без цих гормонів яєчники продовжують виробляти естроген, і самка може перебувати у тічці протягом місяцями. Тічка тривалістю більше місяця вважається затяжною і може бути небезпечною для організму самки. Симптомами затяжної тічки є загальний пригнічений стан самки, часто облисіння хвоста та тулуба.

Гон у самців тхорів протікає теж досить таки неприємно. У середньому самці свійських тхорів стають статевозрілими до 5-8 місяців. Гон триває близько півроку. Як і у самок, у самців ці терміни можуть зрушуватись.
У період гону самці тхрів мають різкий, стійкий і неприємний запах. Насінники
збільшуються, іноді досягаючи розміру лісового горіха. Змінюється і поведінка тхорів. Некастровані самці найчастіше стають агресивними по відношенню до інших тварин, а іноді і до людей, у період гону їх доводиться утримувати окремо від інших тхорів. Вони стають неспокійнішими, можуть перестати користуватися лотком, залишають скрізь сечові мітки. Їхній апетит знижується.
Якщо ви не плануєте пускати тхора в розведення, рекомендується планова кастрація або стерилізація.
З любов’ю до пацієнтів – з повагою до клієнтів.
Спеціаліст з дрібних та екзотичних тваринним
ЦВД «Елітвет»
Різник А.М.