
Насамперед, варто зрозуміти, що кролик – це не гризун. Кролик відноситься до зайцеподібних. А це означає, що будова шлунково-кишкового тракту та зубів дещо відрізняється від будови аналогічних органів у гризунів. А отже, відрізняється і харчування декоративних домашніх кроликів. Кролик має 28 зубів, у тому числі різці, за допомогою яких кролик легко перегризає тверду їжу. Відмінною особливістю зубів у кроликів є їхнє швидке зростання. Приблизно 3 мм на тиждень. А це означає, що кролику протягом усього життя необхідно достатньо сточувати зуби, щоб вони не доставляли незручностей. Для “сточки” відмінно підійдуть: різні гілки дерев, сіно, а також свіжа зелень.
У питанні «харчування карликових кроликів», слід враховувати особливості будови ШКТ: у кроликів їжа просувається за рахунок нової. Саме тому для кроликів такі страшні перерви у харчуванні. Кроликам не можна голодувати. Вони завжди що-небудь їдять. Якщо цього не відбуватиметься, то в кишечнику трапиться застій і, як наслідок, загнивання їжі, що призведе до небажаних наслідків. Можливо, навіть необоротним.
Чим годувати кроликів
Харчування – це важливе та основне у житті кролика. Тому до цього питання варто підходити більш ніж серйозно. Отже, правильне харчування кролів. Почнемо з того, що основу раціону харчування кролів становить сіно приблизно 70%. Саме за рахунок постійного вживання сіна у кроликів сточуються зуби. А також сіно відіграє важливу роль у процесі травлення. Слідом за сіном за вагою йде свіжа але прив’ялена зелень. Джерело клітковини та хлорофілу, а також усіх необхідних вітамінів та мінеральних речовин. Свіжа зелень може бути абсолютно різноманітною. Не варто забувати і про свіжі овочі, фрукти і ягоди. Це джерело всіх важливих вітамінів та мікроелементів. А також, у приміщенні, де проживає кролик, завжди має бути свіжа питна вода. Краще, якщо це буде не кип’ячена, але відфільтрована вода. Вона може бути налита в спеціальну мисочку або автоматичну напувалку.
Утримання кролика
Кролики – не зовсім звичайні домашні тварини. Їх не можна порівняти з кішкою чи собакою. Тому утримання домашніх кроликів, безперечно, відрізняється і вимагає особливої уваги з боку господаря. Зміст карликових кроликів – ціла наука, яку ви освоїте крок за кроком і неодмінно зробите життя свого вихованця щасливим.
Для утримання кролика в домашніх умовах знадобиться вольєр, при цьому на одного кролика має припадати щонайменше 1,5 кв.м житлового простору. Кролик повинен мати можливість побігати, пострибати будь-коли, коли йому цього захочеться. Вольєр повинен бути захищений від протягів та прямих сонячних променів, інакше кролик може застудитися або отримати сонячний удар.
На підлогу вольєра бажано постелити килимок із натуральних матеріалів. Дуже важливо, щоб кролик не був на голій пластмасі, ламінаті та інших твердих поверхнях, т.к. це неминуче призводить до захворювання, наприклад, такого як підодерматит. Підодерматит – захворювання шкіри, підшкірної клітковини і кісток дистальних відділів кінцівок декоративних кроликів, морських свинок і щурів. Це захворювання тривало і складно лікується, тому важливо його не допустити, дотримуючись основного правила – підлога вольєра не повинна бути твердою. Чистити вольєр необхідно 2 рази на тиждень. Найчастіше – за потребою. Лоток, ясна річ, частіше.
Прогулянки квартирою
Відразу варто врахувати один важливий момент: кролик не повинен перебувати у вольєрі 24 години на добу. Його необхідно випускати на прогулянку по квартирі, щоб він міг побігати, пострибати, виплеснути енергію. Це дуже важливо, оскільки вольєр – це замкнутий простір, обмежена територія. У ньому немає можливості активно пересуватися. Кролик нудьгує, набирає ваги, стає апатичним, іноді у кролика може розвинутися депресія.
Під час прогулянок варто убезпечити територію, на якій знаходиться кролик: необхідно прибрати всі дроти, дрібні предмети – все те, що кролик може перегризти або з’їсти.
Особливу увагу варто приділити туалету. Кроликів досить просто привчити ходити до туалету в одне місце. Це може бути спеціальний лоток або куточок, який зручно розміщується у вольєрі. Кролик «запам’ятовує» це місце через запахи, поступово привчається і надалі робить свої кролячі справи тільки там. На дно такого туалету найкраще насипати деревний наповнювач. Він виглядає як пресовані гранули. Відмінно вбирає вологу та утримує запахи, а також гіпоалергенний.
Фахівець з дрібних та екзотичних тварин ЦВД “Елітвет”
Борщинська Катерина