Зуби кролика, а саме підтримка їх у здоровому стані, мають велике значення для якості життя та здоров’я вихованця. Саме з хворобами зубів пов’язана поява таких патологій, як відмова від корму, виснаження, шкірні хвороби, абсцеси в області мордочки, порушення або повна відсутність чищення (догляду за собою), порушення процесу копрофагії (поїдання нічного калу), що веде до неминучих страждань тварини , втрати ваги і може закінчитися його смертю.

Найчастіше зустрічаються патології:

1.    Найчастіше зустрічається малоклюзія (від латинського «оклюзіо» – порушення правильного контакту між зубами верхньої та нижньої щелепи).
2.    Надмірне зростання кореневої частини зубів верхньої щелепи, що викликає порушення у слізному каналі або очному яблуку.
3.   Абсцеси в області мордочки.

Малоклюзія

Це патологія, що виявляється порушенням правильного контакту між зубами верхньої та нижньої щелепи, внаслідок якої вони перестають нормально сточуватись

Ця патологія виникає з наступних причин:

  • Неправильне харчування.

У природних умовах кролики харчуються в основному зеленими кормами, які володіють хорошими абразивними властивостями, що стачують, довго пережовуються, що сприяє рівномірному сточуванню зубів. Важливо розуміти, що для сточування зубів необхідний процес жування, а залежить саме від корму.

При нестачі в раціоні кальцію з’являються порушення у формуванні кісткової тканини, у зв’язку з чим може відбуватися порушення росту зубів – вони можуть починати зростати убік, викривлятися, надколюватись.

  • Вроджений (спадковий) або набутий неправильний прикус.

У нормі, при закритті рота різці стуляються за принципом ножиць, але при неправильному прикусі площа їхнього дотику зменшується або взагалі відсутня, в результаті вони перестають сточуватися. Така ситуація виникає через великий проміжок між верхніми та нижніми різцями при змиканні, він може бути як при недокусі – коли верхні різці розташовані далеко попереду нижніх, так і при перекусі – нижні різці знаходяться попереду верхніх.

  • Внаслідок отриманої травми.

При травмі щелепи, а також при неправильному зрощенні перелому може формуватися порушення змикання щелеп, що викликає неправильне сточування зубів.

Ознаки або симптоми

Малоклюзія може розвиватися як на різцях, так і на корінних зубах, розпізнати її можна за такими ознаками:

1.   Погіршення апетиту, іноді він може зберігатися, але почавши їсти, тварина відчуває біль і припиняє процес.
2.   Зниження ваги.
3. Кролик перестає розчісуватися і чиститися.
4.    Припинення поїдання нічного калу через проблеми з різцями.
5.   Тварина віддає перевагу м’яким кормам і може повністю відмовлятися від грубих (у тому числі і сіна).
6.    При порушенні кальцієвого обміну (незбалансованому раціоні, порушенні обміну речовин) може відбуватися витончення емалевого покриття в деяких місцях зуба (спостерігається у вигляді борозенок).
7.  Колір кореневої частини сильно відрослого зуба змінюється з блідо-сірого на темний, а коронка набуває жовтуватого відтінку.
8.   Порушення процесів ковтання та пережовування їжі, іноді процес жування може відбуватися за відсутності корму.
9. Порушення роботи кишечника та відсутність випорожнень.
10. При розвитку запалення в пазухах розвивається постійна сльозотеча.
11.   Через проблеми з закриванням рота і запалення слизової оболонки (частіше проявляється при малоклюзії корінних зубів, крім того, тварина може травмувати об них язик) з’являється слинотеча, підборіддя стає мокрим, шкіра в місцях рясного потрапляння слини може запалюватися.
12. Кролик скрипить зубами, що вказує на дискомфорт і больові відчуття.
13. Сильно відрослі зуби можуть травмувати слизові, викликаючи кровотечу та розвиток запалення.
14. При сильному розвитку запалення можуть з’являтися набряки та абсцеси (нагноєння в тканинах запаленого або травмованого органу).

Діагностика

Якщо проблеми з різцями власник може виявити самостійно, то при підозрі на малоклюзію корінних зубів краще одразу звернутися до фахівця, оскільки доступ до них затруднений. В умовах ЦВД «ЕЛІТВЕТ» проводиться огляд за допомогою спеціальних пристроїв для відкриття рота, для обстеження корінних зубів може знадобитися застосування наркозу. Також за потреби проводиться рентгенодіагностика.

Лікування

1.    Надмірно відрослі зуби підрізаються за допомогою електрофрези, Якщо у випадку з різцями це просто зробити, то для підрізання та обточування корінних зубів необхідне застосування наркозу.
2.   У ситуації з неправильним прикусом, можливе видалення проблемних зубів, оскільки, в іншому випадку необхідне їх постійне підрізання.
3.    Збалансованість за мінеральним складом та введення в раціон зелених та грубих кормів.
4.    Призначається терапія, що включає в себе обробку ротової порожнини, спрямовану на нормалізацію обмінних процесів в організмі.

Розростання кореневої частини зубів

При порушенні мінерального обміну відбувається ослаблення кісткової тканини та збільшення кореневої частини зубів. Якщо на нижній щелепі це може призвести до простого випирання їх у вигляді горбків, то при подовженні кореневої частини зубів верхньої щелепи можуть розвиватися:

  • Дакріоцистит (розвиток запалення у слізному мішку).
  • Епіфора (постійна сльозотеча).

Основними причинами є:

1. Незбалансований за мінеральними речовинами раціон ,недостатній вміст кальцію, порушення балансу кальцію та фосфору,
2. Порушення засвоюваності кальцію може розвиватися на фоні запалення кишечника при інфекційних та інвазійних захворюваннях – кокцидіоз, глистні інвазії та інші, порушення обміну речовин, вікові порушення.

Ознаки або симптоми

  • Утворення горбків на нижній щелепі в області кореневої частини корінних зубів.
  • Постійна сльозотеча, що не припиняється.
  • При розвитку запалення відбувається скупчення гнійної мікрофлори та виділення набувають гнійного характеру, може розвиватися кон’юнктивіт та кератит.
  • Розвивається малоклюзія (різців та корінних зубів).

Діагностика та лікування

Найбільш дієвим способом діагностики розростання кореневої частини зубів є рентгенографія, що порушення мінерального обміну визначається за результатами біохімічного аналізу крові.

1.    Нормалізація раціону годівлі, введення грубих кормів та кормів з підвищеним вмістом кальцію.
2.   Призначається курс терапії спрямований на зняття запального процесу, якщо є гнійні виділення рекомендується антибактеріальні препарати, також призначаються препарати, що нормалізують обмінні процеси в організмі.

Абсцеси

Більш серйозну небезпеку становить абсцес (розвиток гнійного запалення у тканинах, з утворенням порожнини та участю бактерій-анаеробів). Крім запального процесу, больової реакції, розвитку інтоксикації, він може розкритися всередину, викликавши розвиток септицемії (зараження крові), подальшого ураження тканин і закінчитися летальним кінцем.

Причини

  1. Механічні пошкодження (травми при підрізанні зубів, поїдання гострих предметів, укуси, подряпини, травми язика, ясен та щік про гострі краї відрослих зубів та інше).
  2. Порушення обміну речовин (викликає ослаблення імунітету, розростання кореневої частини зубів).
  1. Вікові зміни (порушення мінерального обміну, втрата зубної емалі, розвиток карієсу може призводити до нагноїння в кореневій частині зуба та розвитку абсцесу).

Прояв

  • При неглибокій локалізації з’являється припухлість.
  • Больова реакція (але іноді може бути відсутня)
  • Слинотеча.
  • Погіршення апетиту або повна відмова від корму.
  • Підйом місцевої температури, а при подальшому розвитку – підвищення загальної температури тіла.

Лікування

  1. Хірургічне лікування шляхом розкриття абсцесу під місцевою анестезією, якщо локалізація абсцесу глибока під загальним наркозом, з подальшим видаленням капсули.
  2. Призначається курс антибактеріальних препаратів, обробки порожнини антисептиками.

Встановлення та усунення причин виникнення абсцесу.