З таким питанням часто звертаються власники пернатих улюбленців. Насправді причин виникнення алопеції існує маса, банальне порушення умов утримання, незбалансоване годування та безліч інших причин.

Умовно причини виникнення алопеції можна поділити на три групи:

1.    Природні причини облисіння;
2.    Фізичні та медичні причини;
3.    Психологічні причини;
4.    Екологічні причини.

До природних причин відноситься фізіологічна линяння, у кожного птаха періодично відбувається заміна старого оперення на нове. Вона може бути ювенільною та періодичною.

Ювенільне линяння – це

початкова зміна оперення, вона починається в 3-4 місяці і триває приблизно 2 місяці. Рясна втрата пір’я та періодичне облисіння папуги, а також пригнічений стан характерний для цього періоду.

Періодичне линяння – повинне проходити 2 рази на рік. За правильних умов утримання та годування таке линяння практично непомітна і відбувається поступово. Спочатку ми спостерігаємо випадання пуху, потім пера, весь цей процес може тривати близько місяця, у линянні птах поводиться як завжди і добре літає.

Потрібно пам’ятати, що в період природного линяння папузі необхідно посилене харчування, в раціоні птиці повинні бути більше поживних та мінеральних речовин, якщо раціон птиці буде мізерним, то процес линяння може затягнутися.

До фізичних причин відносять вірусні, бактеріальні, грибкові інфекції та ектопаразити. Як правило, при даних патологіях облисіння починається з хвоста і швидко поширюється по всьому тілу. Коли у папуг з’являється грибок або кліщ окрім випадіння пір’я та пуху проявляються такі симптоми як виразки, лущення та корости. На пір’ї, що випадає, можна спостерігати кров і дірочки. Якщо у папуги кліщ або грибок він відчуває сильну свербіж, внаслідок чого починає сам вищипувати своє пір’я. Такі види ектопаразитів як червоний кліщ, малофагоз (пухопероїд) можна побачити неозброєним оком, але самостійно починати лікування не потрібно, у будь-якому випадку вам необхідна консультація ветеринарного фахівця.

До медичних причин відносять проблеми, пов’язані з травмами, алергією (багато господарів

люблять пригощати їжею зі столу), та гормональним збоєм в організмі. Наданих патологіях проблема проявляється відразу по всьому тілу і часто супроводжується свербінням, внаслідок чого папуга починає висмикувати своє оперення. Гормональний збій відбувається у папуг одинаків, як правило така проблема вирішується придбанням пари або застосуванням спеціалізованих препаратів.

Французька линяння – одна з найнебезпечніших форм облисіння у папуг. Це багатогранний термін, під яким мається на увазі група захворювань, що призводять до ламкості і втрати хвостового і контурного пір’я. Сьогодні повніше серйозно розглядається вірусна етіологія цього захворювання, вважається що збудником є ​​поліомавірус. Схильні до цього захворювання переважно хвилясті папуги, але інфікуватися можуть і інші представники сімейства папугових, але симптоматично хвороба протікає у різних видів по-різному. Явно птах

втрачає пір’я на крилах і хвості, а нові погано відростають або взагалі відсутні, тобто зміна пера, відбувається коли вони ще не стали старими.

Авітаміноз, нестача вітамінів та мінералів, також можна віднести до медичних причин облисіння. Таке облисіння спостерігається, при однотипному годуванні, в цьому випадку необхідно додати в раціон яблука, моркву яєчний жовток та мультивітамінні комплекси для птахів.

Психологічними причинами облисіння можуть бути:

  • Переїзд, зміна обстановки;
  • Зміна господаря;
  • Ремонт та різкий шум;
  • Поява інших домашніх тварин або дітей;
  • Переляк;
  • Самотність і нудьга.

Пернаті дуже вразливі домашні вихованці, за будь-якого психологічного розладу папуга сильно вищипує собі пір’я, іноді для привернення уваги, а іноді просто з нудьги. Висмикувати пір’я можуть і здорові папужки, цей стан називається шоковою линянням. Під час неї відбувається раптове і сильне випадання пір’я, зазвичай пучками. Допомогти птиці при шоковому линянні можна забезпечивши посилене харчування, а також обігрівати її під лампою, тому що під час стресу птах не може контролювати температуру тіла і існує великий ризик переохолодження.

Екологічні причини. Для кожного папуги необхідно підібрати свій індивідуальний мікроклімат, і не рідко при зміні будь-яких умов птах починає линяти або лисіти в основному з голови, поступово переходячи на крила, хвіст і груди.

Такими причинами можуть бути:

  • Тісна клітина, папуга виріс і йому фізично тісно в даній клітині і він починає тертися об прути;
  • Несприятливе повітряне середовище, занадто сухе повітря, особливо якщо клітина стоїть близько до опалювальних приладів, також при курінні, та використання освіжувачів повітря в приміщенні, де знаходиться птах;
  • Неправильне освітлення, лампи денного світла не підходять для птахів, а мерехтливі лампи викликають у птиці стрес;
  • Алергічна реакція, яка виникає внаслідок заміни наповнювача.

Діагностувати облисіння папуги можна лише в умовах клініки та під контролем ветеринарного фахівця. Не займайтеся самолікуванням!

З любов’ю до пацієнтів – з повагою до клієнтів.

Фахівець з дрібних та екзотичних тварин
ЦВД «Елітвет»
Різник А. М.