
Червоновуха черепаха (Trachemys scripta) також називається жовтобрюхою — найпоширеніша серед любителів домашніх черепах. На жаль, така популярність має і зворотний бік медалі, величезна кількість домашніх червоновухих черепах приречена на загибель або життя в невідповідних умовах. Несумлінні продавці часто не знають або приховують від покупців деталі заради заробітку. Щоб подібне траплялося рідше, ми розповімо докладно про утримування, годування та догляд за червоновухою черепахою.
ЧЕРВОНОВУХІ ЧЕРЕПАХИ: ДОГЛЯД І УТРИМУВАННЯ
Отже, для утримання вам знадобиться акваріум або тераріум для червоновухої черепахи (а точніше аквартераріум, тому що їй потрібна і суша та вода), від 150 до 200 літрів. Коли ви дивитеся на маленьку черепаху, такі вимоги здаються завищеними, але вона підросте і побільшає. Води має бути стільки, щоб черепаха могла в ній вільно перевертатися, тобто більше ніж ширина її панцира. Також потрібна штучна суша або острівець, на який черепаха виповзатиме і грітиметься. Такий острівець можна купити у зоомагазині, їх спеціально виготовляють. Якщо ж ви вирішите зробити самі, то пам’ятайте що це має бути похилий підйом, але якій тварині буде зручно залазити.
В принципі, це все, що від нього потрібно. Можна виготовити острівець своїми руками, в природі черепахи вибираються на корчі, каміння, старі покришки, будь-яке сміття, що стирчить із води. Але, простіше купити вже готовий виріб, оскільки він має відповідати деяким умовам: не бути токсичним, бути стійким, мати текстурну поверхню, не мати гострих кутів і задирки. Острівець повинен займати не менше 25% поверхні вашого акватерарріуму та відповідати таким вимогам: обігріватись, це головне призначення берега для черепахи. Температура на ньому має бути на 10 градусів вищою ніж у воді. Занадто велика температура не годиться, вона може призвести до гіпертермії (перегріву) у черепахи.
ГРУНТ
Можна не використовувати, взагалі, як і будь-який декор, черепахи його не потребують. Однак, якщо ви хочете щоб акватераріум виглядав не так сумно, то використовуйте тільки велике каміння. Наприклад, гравій черепахи можуть проковтнути і загинути до того ж ґрунт робить догляд за акваріумом складнішим.
ОБІГРІВ БЕРЕГА ДЛЯ ЧЕРЕПАХИ
У природі на берег черепахи вилазять щоб погрітися, і те саме потрібно зробити для них і в домашньому тераріумі. Щоб досягти бажаної температури в 30-35С (на панцирі), потрібно лампа розташовувалась над черепахою. Вам потрібно буде регулярно дивитися термометр, щоб перевіряти параметри. Будьте обережні, тому що занадто близька лампа може викликати опіки, особливо якщо ви утримуєте кілька водних черепах, вони можуть залазити один на одного і бути ближче до джерела тепла. Також не забувайте, що черепахи пірнаючи у воду піднімаю бризки, і ті потрапивши на цоколь з легкістю його зруйнують, оскільки він розпечений. Так що світильник для черепах повинен бути закритий від води та випаровування. Загалом, можна купити відповідну лампу в зоомагазині, тим більше, що зараз вони продаються парами з УФ-лампами, які потрібні окремо.
Лампа для обігріву, як і УФ лампа, повинна працювати протягом усього дня, це 10-12 годин.
УЛЬТРАФІОЛЕТОВА ЛАМПА ДЛЯ ЧЕРЕПАХ
Правильне освітлення та обігрів – це критично важливі моменти у утриманні водної червоновухої черепахи в домашніх умовах. У природі їй вистачає сонячного світла та тепла, щоб виробляти всі необхідні елементи. А ось у неволі їй не вистачає тепла і їй потрібен спеціальний догляд. Точніше УФ променів, які потрібні щоб вона могла правильно засвоювати кальцій і виробляти вітаміни групи В. За відсутності в тераріумі УФ лампи черепаха починає погано засвоювати кальцій, а він їй потрібен для нормального розвитку панцира. У результаті виходять страшні тварини, які хворіють на рахіт, з сильно викривленим панциром.
Лампа для обігріву, як і УФ лампа, повинна працювати протягом усього дня, це 10-12 годин. Причому скло або пластик затримують суттєву частину променів і УФ-лампа має висіти над черепахою. Для дорослих черепах використовують лампу з UVB 10%.
ВОДА В АКВАРІУМІ
Так як червоновуха черепаха це водяний вид, то більшу частину часу вона проводить у воді, так що стежити за її якістю дуже важливо. Черепахи їдять, сплять та спорожняються у воду, так що фільтрувати, міняти її потрібно часто. Брудна вода це одне з джерел дискомфорту, хвороб та інфекцій.
Мінімальний рівень води в акваріумі – такий що черепаха могла перевернутися, якщо раптом опиниться на спині. Тобто не менше ніж ширина її панцира. Однак по можливості потрібно тримати його вищим, тому що чим більше води, тим стабільніша вона і тим чистіше залишається. При цьому доступ до берега черепахи повинен бути вільним, вона повинна мати можливість у будь-який момент на нього забратися і погрітися.
Воду необхідно відстоювати протягом доби мінімум, щоби з неї пішов хлор і вона набула кімнатну температуру. Чистота води це дуже важливо, тому що черепахи і їдять у ній та випорожнюються. Дуже швидко накопичуються шкідливі речовини-аміак і нітрати, вода починає смердіти. Щоб цього уникнути, воду в акваріумі з червоною черепахою підмінюють раз або два на тиждень. Також можна використовувати внутрішній або зовнішній фільтр, однак це не скасовує заміну води. Для черепахи внутрішні фільтри дуже малопотужні, а зовнішні добрі, але досить дорогі.
Червоновуха черепаха скільки може без води прожити? Досить довго, буває, що вони тікають з акваріума і господарі знаходять їх лише через кілька днів, в’ялих, але живих. Загалом, добу чи дві вона проживе спокійно, але страждатиме від висихання.
Фахівець з дрібних та екзотичних тварин
Борщинська Є.Ю.