Найчастіший привід звернення до ветеринарної клініки, як не дивно, – свербіж. Це той симптом, який помічають практично відразу, він часто змінює поведінку собаки, собака свербить вночі, що заважає власникам і т.д. Що ж є причиною сверблячки у собак?

Останнім часом часто власники стикаються з таким діагнозом, як атопія.

Атопічний дерматит собак або атопія – це генетично-облаштоване захворювання шкіри, що свербить з характерними клінічними ознаками, пов’язане з утворенням антител, зазвичай спрямованих проти алергенів навколишнього середовища.

Патогенез атопічного дерматиту у собак до кінця не вивчений. Незважаючи на те, що загальноприйняте переконання традиційно підкреслювало важливість IgE, все більше і більше доказів того, що дефекти епідермального бар’єра можуть також внести свій внесок у потогенез цього захворювання.

В гострій стадії захворювання дефекти епідермального бар’єра полегшують контакт алергенів навколишнього середовища (і можливо, мікробних алергенів) з епідермальними клітинами імунної системи.

Не дивлячись на патогенез атопічного дерматиту собак, медіатори, що викликають почуття зуду, до цих пір не виявлені. Варто відзначити, що гістамін, що викликає свербіж у людей і мишей, проходить, не володіє подібним ефектом у собак.

Діагноз атопічний дерматит у собаку, в першу чергу, заснований на даних про пацієнта, його клінічних ознак і історії хвороби, а не на результатах лабораторних тестів. Тобто немає жодного аналізу, який міг би сказати точно, що це атопічний дерматит. Атопія – це клінічний, а не лабораторний діагноз.

Діагноз атопічний дерматит ставиться при наявності кучності типових історій хвороби і клінічних ознак і послідовного виключення інших схожих захворювань.

В основному, в анамнезі у собаку буде присутня сверблячка плюс, можливо, рецидивуючі шкірні інфекції, а також отити.

Haйбільш чacтo пошкоджені мopдa, внyтpішня воверхня вушних раковин, вeнтpaльнa пoвepxня шиї, пахви, пах, живіт, проміжність, вентральна поверхня хвосту, а також згинальні і медіальні поверхні кінцівок.

Дуже часто залучені доральні і пальмарні/плантанні поверхні лап. Відмінний отит – також одне з частих проявів атопічного дерматиту. Поразки навколо очей і дотепер можуть відхиляти спроможні сверблячі атопічні кон’юнктивіт і риніт, відповідально.

У більшості собак атопиків перші ознаки захворювання з’являються між 6 місяцями і 3 роками життя.

Статевою схильності не виявлено.

Перш ніж поставити діагноз – атопія, необхідно виключити решту можливих причин з подібними симптомами. Це паразитози, бактеріальні інфекції шкіри, дерматофітози та інше. Початок атопічного дерматиту може зачіпати далеко не всі характерні місця локалізації поразок.

Кpитepии для aтoпичecкoгo дepмaтитa coбaк

1. Haчaлo пpизнaкoв в вoзpacтe дo 3 лeт
2. Coбaкa, пpeимyщecтвeннo живyщaя в дoмaшниx ycлoвияx
3. Зyд, oтвeчaющий нa глюкoкopтикoиды
4. Зyд sine materia (бeз уражень) в нaчaлe зaбoлeвaния
5. Уражені пepeдниe лaпы
6. Уражені вушні раковини
7. Не вражені краї вух
8. He вражені дopcaльнo-пoяcничнa oблacть

Комбінація п’яти критериїв має чутливість 85% для диференціації собак з AД і собак з хронічним або рецидивирующим задом без АД. Додатковий шостий пам’ять підвищує специфічність до 89%. (Favrot C, Steffan J, Seewald W, et al. A prospective study on the clinical features of chronic canine atopic dermatitis and its diagnosis. Veterinary Dermatology 2010; 21:23–30.)

Відзначають породну схильність. Однак це може залежати від кількості цієї породи собак в окремому регіоні.
У нашому регіоні частіше з атопією стикаються: Вест Хайленд Уайт Тер’єр, Бостон тер’єр, Шар-пей, Англійський бульдог, Англійський сеттер, Голден ретрівер, Лхаса апсо, Мініатюрний шнауцер, стаффордширський тер’єр, такси.

Отже, на що ж звертати особливу увагу, якщо ваша порода схильна до атопії? Що можна рекомендувати власникам передбачуваного атопіку?

  • Проводьте регулярну санацію зовнішнього слухового проходу без використання ватної палички
  • Для годівлі використовуйте збалансований раціон
  • Оглядайте  всі шкірні складки (пах, пахва зона, міжпальцеві проміжки, породні складки) на наявність гіпермії
  • Мінімізуйте вплив зовнішніх алергенів
  • Регулярно  захищайте свого вихованця від екто- та ендопаразитів
  • Для купання використовуйте спеціалізовані шампуні та для зволоження кондиціонери/бальзами
  • У разі почервоніння, висипання або сверблячки зверніться до лікаря.

Симптоми:

Можуть бути дуже різноманітними.
Варто пам’ятати, що «вилікувати» атопію неможливо, але є низка способів контролювати стан вашого вихованця.

На даний момент для контролю атопії застосовують:

1.    Стероїди (преднізалон, метипред, дексаметазон)
2.    Циклоспорин
3.   Апковель

А також допоміжну терапію

1. Омега 3-6 жирних кислот
2. Частіші обробки від бліх
3. Антисептичні обробки уражених ділянок
4. Лікувальні купання

Вибір терапії зможе підібрати лікар залежно від клінічних ознак.