Діагностика дерматофітії (світлення лампою Вуда, посів на дерматофіти та трихограма)

Перед дослідженням не можна обробляти місця ураження, або за 3-5 днів до дослідження необхідно відмінити застосування будь-яких препаратів, особливо на ділянці ураження; не слід використовувати антимікробні, протигрибкові, акарицидні засоби, мазі, йод, а також не можна купати тварину.

Діагностика дерматофітів включає:

  • люмінесцентний метод (світлення лампою Вуда);
  • мікроскопічне дослідження шерсті (трихоскопія);
  • сів на живильні середовища.

Часто застосовується діагностика лишая за допомогою лампи Вуда. Під ультрафіолетом уражені волоски світяться смарагдово-зеленим світлом. Цей метод не завжди ефективний. Під лампою дає свічення лише 30-80% Microsporum canis, Trichophyton mentagrophytes не світиться.
Трихоскопія проводиться з метою виявлення спор гриба-дерматофіту на волоссі тварини за допомогою мікроскопії. Для цього виривають волоски на межі ураженої ділянки. Виявлення спор є позитивним результатом, що підтверджує діагноз «дерматофітія». Переваги даного методу: швидкість одержання результату (близько 5 хвилин).

При дослідженні лампою Вуда та при мікроскопії отриманий негативний результат не виключає наявності захворювання. Крім того, ці методи діагностики не дозволяють встановити вид збудника.

Найбільш точний метод діагностики на наявність дерматофітів – посів на живильні середовища із наступною мікроскопією культури. Посіви культивуються протягом 21 дня.
Для посіву на дерматофіти беруть зіскрібок зі шкіри та шерсть, також висмикують

кілька волосків на межі ураженого та здорового ділянок шкіри. Весь цей матеріал поміщають у чашку Петрі зі спеціальним діагностичним середовищем.

Посіви культивуються протягом 21 дня. За наявності зростання культури грибів проводять мікроскопічне дослідження культури, що виросла для визначення виду збудника.
Остаточний результат дається через 21 день після розміщення матеріалу на середу.

При позитивному результаті спостерігається характерне зростання колоній дерматофітів на середовищі, при мікроскопічному дослідженні виявляються макроконідії дерматофітів. Макроконідії кожного виду мають специфічну морфологію (зовнішній вигляд), що дозволяє встановити вид гриба-дерматофіту. Позитивний результат свідчить про те, що тварина хворіє

дерматофітією або тварина є носієм дерматофітії (при відсутності у нього клінічних ознак дерматофітії).
Негативний результат – коли зростання дерматофітів немає. Цей результат дозволяє стверджувати, що тварина не хворіє на дерматофітію.

Крім того, метод посіву є ключовим в оцінці динаміки лікування. Лікування скасовують лише при отриманні двох негативних посівів, отриманих з інтервалом 1 місяць.

Лаборант ЦВД «Елітвет»
Нікітіна Маргарита