Останнім часом знову почастішали випадки отруєння собак ізоніазидом. Ізоніазид (тубазид) – лікарський засіб, протитуберкульозний препарат, гідразид ізонікотинової кислоти. Особливо чутливі до препарату собаки. Вони не в змозі ефективно метаболізувати ізоніазид. Утворення комплексу ізоніазид-піридоксин призводить до недостатності піридоксину, зниження біосинтезу ГАМК і, в результаті, гіпоглікемічної коми, судом, від яких тварина і гине.
Ізоніазид включений Американським товариством щодо запобігання жорстокості до тварин у список десяти найбільш небезпечних для домашніх тварин людських ліків через його особливу токсичність для собак.
Препарат починає діяти через короткий час після потрапляння до організму тварини. Швидко розвивається параліч мускулатури, у тому числі і дихальної, з рота виділяється велика кількість піни. Дуже висока летальність (смертність) у тварин, що отруїлися!
Допомога має бути надана негайно.
• Антидотом до отруєння ізоніазидом є піридоксин (вітамін В6) Ніякі інші препарати, такі як рекомендований у ролику ноотропіл (пірацетам) антидотами, не є і не можуть надати допомогу при отруєнні ізоніазидом. Слід зазначити, що кількість піридоксину, що вводиться, повинна відповідати кількості з’їденого собакою ізоніазиду. таким чином, якщо у стандартній приманці міститься 3г. Ізоніазиду для лікування отруєння необхідно застосовувати піридоксин і такій же дозі що становить 60 ампул (50 мг\мл). Застосування нижчих дозувань не є ефективним і є головною причиною невдалої терапії отруєнь ізоніазидом.
• Розвиток судом при отруєнні ізоніазидом є саме собою життя загрозливим симптомом і вимагає якнайшвидшого купірування. Тому застосування протисудомних препаратів у собак, отруєних ізоніазидом є найважливішим етапом у лікуванні і не тільки виправдано, але і в ряді випадків необхідно.
• Прямим наслідком судом є лактат ацидоз, чому раніше куповані судоми, тим більше шансів на одужання.
• Боротьба з лактат ацидозом здійснюється за допомогою розчинів з буферними системами, що нормалізують кислотно-лужний стан такими як: Р-р Рінгера, Рінгера ацетат, Хартмана або розчинами бікарбонату
• Для найшвидшого виведення ізоніазиду з організму показаний форсований діурез: спільне застосування високих дозувань ізотонічних розчинів до 100 мл/кг на добу та діуретиків.
• Застосування сорбентів, проносних та клізм у зв’язку з тим, що препарат всмоктується у тонкому відділі кишечника малоефективно та не доцільно на практиці
Щоб уберегти собаку від отруєння вигулюйте вашого вихованця в наморднику, або в місцях на обмеженій території, де ви зможете спостерігати за собакою і бачити, що вона з’їла.
Якщо після прогулянки у вашого собаки спостерігаються симптоми гострої інтоксикації необхідно терміново зробити ін’єкцію піридоксину і доставити тварину, в найкоротший термін, у ветеринарну клініку. Чим швидше буде доставлена тварина, тим більше шансів їй допомогти.
Бережіть своїх вихованців…